XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

KE przygotowuje zmiany w funkcjonowaniu rynku energii elektrycznej

KE przygotowuje zmiany w funkcjonowaniu rynku energii elektrycznej
Pakiet regulacji KE nazwała "Czysta Energia dla Wszystkich". Projekty mają zostać przedstawione w grudniu. (fot. fotolia)

• KE przygotowuje zmiany dot. kształtu rynku energii elektrycznej w UE.
• Ma być więcej współpracy między krajami, swobodniejszy przepływ prądu ponad granicami, a także zachęty cenowe, by wspierać źródła odnawialne.
• Na niektórych rozwiązaniach Polska może stracić.

Pakiet regulacji KE nazwała "Czysta Energia dla Wszystkich". Projekty mają zostać przedstawione w grudniu. Wśród nich będą: propozycja dyrektywy o odnawialnych źródłach energii, projekt dyrektywy o wspólnych zasadach na wewnętrznym rynku energii elektrycznej, a także rozporządzenia dotyczące Agencji ds. Współpracy Organów Regulacji Energetyki (ACER), zarządzania unią energetyczną oraz ws. rynku energetycznego. Cel, jaki przyświecał Komisji, to stworzenie ram prawnych, dzięki którym UE będzie się stawała światowym liderem w produkcji energii ze źródeł odnawialnych.

Ustanowiony w 2014 r. przez szefów państw i rządów UE cel udziału energii odnawialnej (OZE) w miksie energetycznym wynosi co najmniej 27 proc. na 2030 r. Z analiz Komisji wynika, że samodzielne działania państw członkowskich, bez zmian w prawie UE, pozwolą na osiągnięcie nieco ponad 24 proc. Dlatego KE chce, by państwa członkowskie mogły stosować krajowe systemy wsparcia energetyki odnawialnej, ale we wspólnych ramach unijnych. Ma to dać pewność inwestorom, by angażowali się w projekty OZE. W ostatnich latach inwestycje w źródła odnawialne w UE spadały. W 2015 wynosiły 48,8 mld dolarów, o 60 proc. mniej niż w 2011 r.

Czytaj też: Resort cyfryzacji: Pierwsze dokumenty w telefonie komórkowym od 2017 r.

Innym filarem pakietu ma być propozycja dotycząca kształtu rynku energii elektrycznej w UE. Obecne regulacje wywodzą się z trzeciego pakietu energetycznego z 2009 r. Przewiduje on m.in. dostęp stron trzecich do sieci przesyłowych, wolny wybór dostawców dla konsumentów, zniesienie barier sprzedaży energii ponad granicami, nadzór niezależnych regulatorów nad rynkiem, a także ich współpracę wewnątrz UE w ramach agencji ACER. Wszystko to poprawiło pozycję klientów, którzy mają większy wybór na bardziej konkurencyjnym rynku.

Komisja Europejska uznała jednak, że dalsze zmiany zachodzące w sektorze energetyki, zwłaszcza wzrost udziału energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych w miksie energetycznym, wymagają nowych przepisów. U źródeł tego podejścia jest brak stabilności i przewidywalności, jeśli chodzi o wytwarzanie energii z wiatru czy ze słońca. Jeśli wiatr mocno wieje, energii może być za dużo, ale nie da się jej przechowywać, a obciążone sieci nie są w stanie jej przesłać do potrzebujących odbiorców.

KE chce, by poprzez sygnały cenowe i niezakłóconą możliwość przesyłu energii gdziekolwiek jest ona potrzebna rozładowywać te "korki energetyczne". Dla przykładu w razie silnego wiatru na północy Europy (dzięki czemu energii jest dużo) ma pojawić się sygnał cenowy, który "powie" inteligentnemu licznikowi, że może teraz pobrać więcej energii za niższą stawkę. Rozwiązania techniczne, które pozwalają na takie zarzadzanie, już są. Sklepy mogą np. schłodzić wcześniej wodę, aby zapewnić chłód do klimatyzatorów, pralka czy zmywarka też może się uruchomić sama, gdy tylko nadejdzie sygnał o niższych cenach energii.

Dla klientów będzie to oznaczało możliwość niższych rachunków; z punktu widzenia lepszego wykorzystania energii ze źródeł odnawialnych, a tym samym dbania o środowisko, ten pomysł też jest dobry. Nieoficjalnie źródła w KE przyznają jednak, że będą i przegrani takiej koncepcji.

 

×

SŁOWA KLUCZOWE

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: KE przygotowuje zmiany w funkcjonowaniu rynku energii elektrycznej

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!