Kaczyński: chcemy w Polsce wielkiej fali polskiego kapitalizmu

Kaczyński:  chcemy w Polsce wielkiej fali polskiego kapitalizmu
Chcielibyśmy, żeby w Polsce powstała druga taka wielka fala polskiego kapitalizmu" - mówi Jarosław Kaczyński w Poznaniu. Fot. PTWP (Andrzej Wawok)

Polska musi się szybciej rozwijać i mieć wyższy poziom inwestycji - mówił w sobotę w Poznaniu prezes PiS Jarosław Kaczyński. Ocenił, że prywatne firmy nie wykorzystują swojego kapitału, bo ryzyko inwestycyjne w naszym kraju jest wysokie.

Jak mówił, rządzenie krajem jest "procesem uwikłanym w różnego rodzaju sprzeczności". "To proces polityczny - i to zarówno w dyktaturach, jak i w demokracjach. Przy czym w demokracji znaczna część tego procesu, bo nie całość, jest możliwa do obserwowania, jest społecznie widoczna. W dyktaturze mamy do czynienia z inną sytuacją - wszystko jest w zasadzie ukryte" - zaznaczył na spotkaniu z Akademickim Klubem Obywatelskim im. L. Kaczyńskiego w Poznaniu.

"Chodzi o to, że w trakcie procesu rządzenia musi dochodzić do różnego rodzaju sporów i starć. One w demokracji są ujęte w pewien system, który - powtarzam - w zasadzie powinien działać jawnie, chociaż w Polsce z tą jawnością jest bardzo, bardzo dużo kłopotów" - ocenił.

PiS chce drugiej fali polskiego kapitalizmu

Kaczyński odniósł się do kwestii obniżenia wieku emerytalnego, dodatków na dzieci i podwyższenia kwoty wolnej od podatku. "Te posunięcia mają swój walor sprawiedliwościowy, społeczny. I choćby z tego powodu są bardzo ważne" - zaznaczył.

Prezes PiS mówił również o przedsiębiorczości w naszym kraju. "Budowa polskiego systemu rynkowego, (...) polskiego kapitalizmu zaczęła się w latach 80. Później, po reformach Wilczka, nastąpił wybuch. To dało 6 mln nowych miejsc pracy w Polsce. (...) Chcielibyśmy, żeby w Polsce powstała druga taka wielka fala polskiego kapitalizmu" - zaznaczył.

Ocenił, że dużym zasobem są możliwości intelektualne Polaków. "To są możliwości środowiska naukowego. (...) W Polsce nie ma zorganizowanego systemu współpracy między nauką a gospodarką. Co więcej ciągle jeszcze pokutuje takie przeświadczenie, wprost głoszone na początku lat 90., że właściwie w Polsce, jeśli chodzi o innowacje, niczego nie warto robić, że wszystko można sprowadzić z zewnątrz. To musi być zdecydowanie odrzucone" - podkreślił.

Zauważył, że "ośrodkami, które mogą być nośnikiem innowacji (...) są w znacznej mierze średnie przedsiębiorstwa". "Żeby Polska mogła się szybciej rozwijać, musimy mieć wyższy poziom inwestycji. Dzisiaj udział inwestycji w polskim PKB jest 20 proc. (...) Ale to jest niewiele. Polska powinna mieć ten poziom znacznie podwyższony. Wobec tego jest pytanie o kapitał" - mówił.

Kaczyński chce obniżyć ryzyko inwestowania w Polsce

Jego zdaniem "w Polsce mamy do czynienia z sytuacją, w której nie jest wykorzystany kapitał, który można określić jako "uśpiony", a także (...) jako "półuśpiony". W tym kontekście Kaczyński mówił o pieniądzach UE, które - jak ocenił - są "niegospodarnie wykorzystywane".

Prezes PiS zwrócił również uwagę na potrzebę obniżenia ryzyka inwestowania w Polsce, bo - jak mówił - ok. 200 mld zł znajduje się na koncie przedsiębiorstw prywatnych. "One nie są wykorzystywane, bo ryzyko inwestycji jest zbyt duże" - wyjaśnił.

Wskazywał też na bezpośrednią aktywność państwa w gospodarce. A to oznacza - jego zdaniem - właściwy nadzór nad przedsiębiorstwami strategicznymi. "Są takie inicjatywy jak odbudowa gospodarki morskiej, sprawa przemysłu obronnego, gdzie rola państwa jest bardzo duża" - ocenił.

Według Kaczyńskiego w Polsce potrzebne są podwyżki płac, które obecnie - jak mówił - są "zaniżone w stosunku do wysokości PKB".

 

×

KOMENTARZE (4)

Do artykułu: Kaczyński: chcemy w Polsce wielkiej fali polskiego kapitalizmu

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!