Jest stanowisko rządu ws. in-house

Jest stanowisko rządu ws. in-house
Projekt ustawy daje możliwość wyboru przedsiębiorstw komunalnych bez przetargu (Fot. : pixabay.com)

• Rząd przyjął projekt, który zmierza w jak największym stopniu wyważyć stanowiska zwolenników i przeciwników uregulowania zamówień in-house.
• Przepisy in-house nie stanowią wyłączenia ze stosowania ustawy. Są jednak przesłanką udzielenia zamówienia z wolnej ręki.

Mimo dyskusji, jakie podzieliły rząd, samorządowców oraz przedsiębiorców w sprawie in-house, przyjęty 15 marca br. przez Radę Ministrów projekt nowelizacji Prawa zamówień publicznych wprowadza przepisy dotyczące zamówień publicznych in-house oraz zmiany w ustawie o utrzymaniu porządku i czystości w gminach.

Rząd chciał wypracować taki projekt, który zmierzałby w jak największym stopniu do wyważenia dwóch rozbieżnych stanowisk: przeciwników uregulowania zamówień in-house i zwolenników możliwie najszerszego wyjątku in-house, jaki jest dopuszczalny na gruncie dyrektyw. Rada Ministrów uznała, że w kontekście dzisiejszego orzecznictwa wprowadzenie przepisów o zamówieniach in-house zapobiegnie rozbieżnościom interpretacyjnym.

Zgodnie z dyrektywami

Przypomnimy, że przepisy nowelizacji oparte są na przepisach dyrektywy 2014/24/UE, które z kolei stanowią skodyfikowanie dotychczasowego orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Przewidziane w projekcie przepisy o zamówieniach in-house nie są jednak prostym przeniesieniem przepisów tych dyrektyw.

Czytaj też: Grozi nam wzrost opłat za śmieci?

W myśl projektu przepisy dotyczące wyjątku in-house nie stanowią wyłączenia ze stosowania ustawy. Zostały ujęte jako przesłanka udzielenia zamówienia z wolnej ręki. To oznacza, że udzielanie zamówień jednostkom podległym i kontrolowanym będzie musiało odbywać się w sposób przejrzysty i zachowaniem rygorystycznych warunków jawności.

Jak poinformował Portalsamorzadowy.pl Paweł Nowak z Ministerstwa Rozwoju w przeciwieństwie do całkowitego wyłączenia, tryb z wolnej ręki przewiduje ogłoszenie o zamiarze zawarcia umowy oraz możliwość składania odwołań od wyboru trybu.

Zlecenia bez przetargu

W kwestii możliwości zlecania zadań bez przetargu, proponowane rozwiązania idą dalej niż zapisy dyrektywy. Według projektu ustawy podmiot kontrolowany, np. spółka komunalna, aby uzyskiwać zamówienia bez przetargu będzie musiała wykonywać 90% - a nie 80%, jak to dopuszcza dyrektywa – działalności na rzecz kontrolującego ją zamawiającego, np. macierzystej gminy.

Projekt ustawy o zmianie ustawy PZP umożliwi zastosowanie in-house w przypadkach, w których podmiot publiczny zleca realizację zamówienia podmiotowi zależnemu, którego działalność niemal całkowicie koncentruje się na obsłudze zamawiającego.

Równocześnie, projekt nowelizacji – decyzją rządu – został uzupełniony o postulowane przez Ministra Środowiska zmiany w ustawie o utrzymaniu porządku i czystości w gminach. Te zmiany zakładają poddanie gospodarki odpadami zasadom ogólnym prawa zamówień publicznych, w tym regułom dotyczącym zamówień in-house.

Tak więc projekt przepisów stanowi wyważenie kluczowych racji, jakie podnoszone były w związku z zamówieniami in-house w toku opracowywania projektu.

Czytaj całość na portalsamorzadowy.pl

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!