REKLAMA

Jest nowy projekt zmiany ustawy o radiofonii i telewizji. I nikt nie protestuje!

  • Autor: ZBW
  • 10 lutego 2016 21:50
Jest nowy projekt zmiany ustawy o radiofonii i telewizji. I nikt nie protestuje! W sejmie zgoda w sprawie telewizji. Niemożliwe, a jednak prawdziwe.

Brzmi to całkowicie niewiarygodnie, ale jest to najprawdziwsza prawda. Podczas posiedzenia Komisji Kultury i Środków Przekazu na temat nowelizacji… ustawy o radiofonii i telewizji panowała niemal idealna zgoda. Jedynie na koniec przy głosowaniu całości zaproponowanych przez rząd zmian posłowie PO i Nowoczesnej wstrzymali się od głosu, ale to chyba tylko po to by zaznaczyć swoją opozycyjność.

Tajemnica owej dziwnej jak na obecny sejm zgody tkwi w szczególe. Otóż projekt ustawy o zmianie ustawy o radiofonii i telewizji dotyczy wprawdzie bardzo zapalnego tematu jakim są media ale jest on jedynie dostosowaniem kilku przepisów obowiązującej obecnie ustawy do wymogów prawa unijnego, a konkretnie dyrektywy 2010/13/UE o audiowizualnych usługach medialnych.

Komisja Europejska zgłosiła mianowicie do obowiązującego w Polsce stany prawnego uwagę dotyczącą zmiany sposobu ustalania dopuszczalnego mniejszego udziału audycji europejskich w programach wyspecjalizowanych udostępnianych w internecie.

Obecnie Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji dopuszcza zmniejszenie udziały audycji europejskich w drodze rozporządzenia, a więc aktu o charakterze generalnym. Komisja Europejska chce by były to indywidualne decyzje administracyjne KRRiT wydawane na wniosek nadawcy.

Przewodniczący KRRiT, Jan Dworak wyjaśnił to tak: jeżeli nadawca uruchomił swoją stację w celu nadawania filmów południowoamerykańskich, trudno wymagać by nadawał filmy europejskie. Może więc wystąpić do KRRiT z wnioskiem, która w trybie administracyjnym wyda odpowiednią decyzję. Przy czym przewodniczący KRRiT przy rozpatrywaniu takiego wniosku powinien uwzględnić liczbę potencjalnych odbiorców, zasięg programu oraz możliwości realizacji obowiązków nałożonych na nadawcę.

 

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA