Jak podatek bankowy zmieni finanse samorządów?

Jak podatek bankowy zmieni finanse samorządów?
Kredyt będzie mniejszy i to oznacza pewną trudność nie tyko dla samorządu, ale także dla przedsiębiorców i dla klientów indywidualnych – przyznaje Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich. (Fot.: PTWP)

• Zmniejszą się i podrożeją kredyty na sfinansowanie inwestycji.
• Ograniczone zostanie zatrudnienie w bankach. Ubędzie też samych placówek.
• Dotychczasowe podwyżki opłat bankowych to jeszcze nie koniec?

O tym, kto poniesie koszty podatku bankowego i jaki to będzie miało wpływ na prowadzone przez samorządy inwestycje, rozmawiamy z Krzysztofem Pietraszkiewiczem, prezesem Związku Banków Polskich.

Związek przypomina, że w ciągu ostatnich lat 40 miliardów złotych ze źródeł bankowych trafiło na inwestycje jako uzupełnienie finansowania z funduszy unijnych. Chętnie korzystały z tego m.in. samorządy. Czy teraz, w związku z wprowadzonym podatkiem bankowym, samorządom będzie trudniej uzyskać kredyt na dofinansowanie inwestycji?

Oceniamy, że podatek bankowy w wysokości ok. 5 miliardów złotych rocznie istotnie wpłynie na obniżenie zysków banków, a to oznacza, że zostanie spowolnione tempo budowy funduszy własnych sektora bankowego. To z kolei oznacza zmniejszenie tempa podaży kredytów dla gospodarki. Szacowaliśmy, że w ciągu pięciu lat to zmniejszenie podaży kredytu będzie się wahać w przedziale od 80 do 180 miliardów złotych. To nie oznacza, że tego dodatkowego kredytu nie będzie. On będzie, ale w mniejszej wysokości, bo przecież wielkość oferowanego kredytu zależy w dużej mierze od wielkości funduszy własnych.

Czyli samorządowi nie będzie trudniej zdobyć kredytu, ale ten kredyt będzie mniejszy?

Tak, kredyt będzie mniejszy i to oznacza pewną trudność nie tyko dla samorządu, ale także dla przedsiębiorców i dla klientów indywidualnych. Mniejsza pula kredytu oznacza wyższą jego cenę i nieco większe trudności, bo zawsze są wybierani klienci o najwyższej zdolności kredytowej. Mam jednak nadzieję, że uda się nam ułożyć z rządem pewien program zmniejszania tych obciążeń, przywrócenia wysokiego tempa budowy funduszy własnych i zakończy się to wszystko sukcesem.

Czytaj dalej na portalu PortalSamorządowy.pl

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!