Jak będzie działać rozstrzyganie wątpliwości na korzyść podatnika?

Jak będzie działać rozstrzyganie wątpliwości na korzyść podatnika?
Nowa ordynacja wprowadza możliwość składania tzw. wspólnych wniosków o wydanie interpretacji indywidualnych. (fot. PTWP)

Klauzula o rozstrzyganiu wątpliwości na korzyść podatnika, która zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2016 r., może zostać przepisem martwym - oceniła menedżer w Crido Taxand Patrycja Kowalczyk.

"Od 1 stycznia 2016 roku wchodzą w życie istotne zmiany w Ordynacji podatkowej, które mogą mieć praktyczne znaczenie dla wielu podatników" - wskazała Kowalczyk.

Zwróciła uwagę, że do Ordynacji podatkowej wprowadzono klauzulę dotyczącą rozstrzygania wątpliwości na korzyść podatnika. O sposób jej sformułowania toczyły się długie boje w parlamencie. Ostatecznie zdecydowano, że niedające się usunąć wątpliwości co do treści przepisów prawa podatkowego mają być rozstrzygane na korzyść podatnika.

"Zgodnie z taką treścią klauzuli, na korzyść podatnika mają być rozstrzygane wątpliwości tylko co do treści przepisów, natomiast klauzula nie będzie dotyczyć wątpliwości, co do stanu faktycznego" - powiedziała Kowalczyk.

Jej zdaniem niezależnie od tego pojawia się pytanie, czy organy podatkowe w ogóle będą miały kiedykolwiek wątpliwości co do treści przepisów prawa podatkowego.

"Dlatego pojawia się uzasadniona obawa, że ta klauzula może okazać się martwym przepisem i tak naprawdę w niewielu przypadkach znajdzie praktyczne zastosowanie" - oceniła.

Dodała, że do Ordynacji wprowadzono m.in. możliwość składania tzw. wspólnych wniosków o wydanie interpretacji indywidualnych. Oznacza to, że podatnicy uczestniczący w tej samej transakcji gospodarczej nie będą musieli występować z oddzielnymi wnioskami, jak dotychczas.

Zdaniem Kowalczyk wiązało się to z możliwością uzyskania sprzecznych odpowiedzi od organów podatkowych. "Teraz będą mogli wystąpić ze wspólnym wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej i to oznacza, że uzyskają jednolite rozstrzygnięcie w tym zakresie" - powiedziała.

Zwróciła uwagę, że w sytuacji, gdy podatnik wystąpi z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej, a w obiegu jest już interpretacja ogólna w tym samym zakresie, organ podatkowy odmówi wydania nowej interpretacji. Podatnik otrzyma odpowiednie postanowienie, w którym zostanie wskazane, do jakiej interpretacji ogólnej ma się zastosować.

Według Kowalczyk istotne zmiany w Ordynacji obejmą kwestie zaległości podatkowych. "Do tej pory taka preferencyjna stawka (...) wynosiła 75 proc. Od 1 stycznia 2016 r. ta preferencyjna stawka ma być obniżona do 50 proc. stawki podstawowej i dotyczyć będzie takich sytuacji, kiedy podatnicy dokonają samokontroli rozliczeń podatkowych" - powiedziała.

Wyjaśniła, że chodzi o podatników, którzy złożą korektę deklaracji podatkowej w terminie sześciu miesięcy od upływu terminu na złożenie deklaracji i jednocześnie w ciągu siedmiu dni od złożenia takiej korekty dokonają zapłaty zaległego podatku.

"Jednocześnie z drugiej strony podatnicy, którzy nie dokonają takiej samokontroli i np. organ podatkowy w trakcie kontroli podatkowej, czy postępowania podatkowego wykryje u nich jakąś zaległość podatkową, to wówczas podatnicy VAT i akcyzy - z niektórymi wyłączeniami - narażają się na sankcyjną stawkę odsetek za zwłokę w wysokości aż 150 proc. stawki podstawowej" - dodała Kowalczyk.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Jak będzie działać rozstrzyganie wątpliwości na korzyść podatnika?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!