XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Jacek Korski: Zostanie w Polsce najwyżej kilkanaście kopalń

Jacek Korski: Zostanie w Polsce najwyżej kilkanaście kopalń
Zamiast pogłębionej diagnozy i analizy źródeł i przyczyn złej sytuacji śląskich spółek węglowych politycy przyjęli ocenę sytuacji przedstawioną przez liderów związkowych - mówi Jacek Korski, były wiceprezes KW. (fot. PTWP)

Chociaż wierzę w przyszłość węgla kamiennego, to podtrzymuję swe stanowisko, że po 2020 roku będzie w Polsce najwyżej kilkanaście kopalń węgla kamiennego - zaznacza Jacek Korski, były wiceprezes KW.

Jacek Korski, były wiceprezes Kompanii Węglowej i były koordynator prac zarządu tej spółki, uczestniczył w dyskusji o górnictwie w Bractwie Gwarków 21 stycznia 2016 roku.

Wskazał on najpierw, że w trakcie spotkania w Bractwie Gwarków w marcu 2015 roku rozmawiano o kryzysie w polskim górnictwie węglowym.

Jacek Korski przypomniał, na co zwracał uwagę w marcu 2015 roku. Wówczas wskazywał on między innymi na obowiązującą w UE politykę dekarbonizacji gospodarki jako sposób na walkę z globalnym ociepleniem, a także na problem rosnącego zadłużenia branży, czy też problem zapasów węgla.

Jacek Korski wskazywał także w marcu 2015 roku na małą elastyczność kosztową rodzimych producentów węgla kamiennego, w tym wysoki udział kosztów pracy oraz na malejące wydobycie atrakcyjnych rynkowo węgli (koksowego typu „hard” oraz węgli opalowych, w tym tzw. węgli grubych i paliw ekologicznych).

To wszystko powodowało, że prawie wszyscy polscy producenci węgla kamiennego stanęli na granicy utraty płynności finansowej.

- Mimo opracowania przez firmę Roland Berger pod koniec 2013 roku raportu o sytuacji w śląskim górnictwie i jej przyczynach, nie podjęto żadnych działań naprawczych dla usunięcia tych przyczyn i przeciwdziałaniu dalszemu pogarszaniu się zaistniałej sytuacji - zaznaczał Jacek Korski w marcu 2015 roku.

I wskazywał na to, że spektakularne akcje protestacyjne doprowadzały do zmian w składach zarządów spółek węglowych i podpisywania kolejnych porozumień, których podstawowym celem było doraźne przywracanie spokoju społecznego.

- Zamiast pogłębionej diagnozy i analizy źródeł i przyczyn złej sytuacji śląskich spółek węglowych politycy przyjęli ocenę sytuacji przedstawioną przez liderów związkowych - istotne było „lanie oliwy na wzburzone fale” - wskazywał Jacek Korski. - Zapomniano jednak lub zaakceptowano wiedzę, że „fale uspokajają się do czasu wyczerpania zapasów oliwy”.

Przeczytaj więcej na wnp.pl

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

SŁOWA KLUCZOWE

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Jacek Korski: Zostanie w Polsce najwyżej kilkanaście kopalń

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!