XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

IV Forum Regionalne Polska-Chiny o współpracy obu państw

IV Forum Regionalne Polska-Chiny o współpracy obu państw
IV Forum Regionalne Polska-Chiny o współpracy obu państw (fot. twitter/MR)

• Współpraca na szczeblu regionalnym pomiędzy Polską a Chinami to szansa na intensyfikację kontaktów handlowych - podkreślali uczestnicy IV Forum Regionalnego Polska-Chiny.
• Jak zaznaczył wiceminister rozwoju Adam Hamryszczak, kluczową rolę mogą odegrać tzw. inteligentne specjalizacje regionów.

Forum odbyło się w związku z wizytą w Polsce prezydenta Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinpinga i dotyczyło współpracy na szczeblu regionalnym pomiędzy oboma państwami.

Sekretarz stanu w MSZ Jan Dziedziczak w panelu otwierającym spotkanie mówił, że "forum jest wyjątkową okazją do zbliżenia Polski i Chin, ale również impulsem do bliższej współpracy polskich i chińskich regionów".

Dziedziczak przypomniał również inicjatywy chińskie, w których uczestniczy Polska, w tym m.in. współpracę Europa Środkowo-Wschodnia - Chiny w formacie 16+1 oraz Azjatycki Bank Inwestycji Infrastrukturalnych. "W założeniu służą one zwiększeniu inwestycji i wymiany handlowej, budowie połączeń transportowych i infrastruktury" - powiedział.

Jak zaznaczył Dziedziczak, już 11 polskich województw nawiązało formalną współpracę z chińskimi prowincjami, a dwa z nich (woj. łódzkie i pomorskie) mają swoje przedstawicielstwa w Chinach.

Podkreślił, że rząd RP wspiera forum regionalne Polska-Chiny "organizacyjnie i merytorycznie". "Mamy nadzieję, że to spotkanie zaowocuje wieloma inicjatywami, które pogłębią polsko-chińskie relacje i będą służyły społecznościom lokalnym obu państw" - dodał.

Podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju Adam Hamryszczak podkreślił natomiast znaczenie zaangażowania województwa łódzkiego, którego władze utworzyły punkt kontaktowy w prowincji Syczuan w mieście Chengdu.

"Łącząca te miasta (Łódź i Chengdu - PAP) linia kolejowa stanowi ważne ogniwo sprzęgające Chiny z Europą w ramach Nowego Jedwabnego Szlaku. Naszym wspólnym celem jest, żeby coraz mniej pustych kontenerów wracało z Łodzi do Chengdu, do czego bez wątpienia przyczyni się ta dzisiejsza inicjatywa" - oświadczył.

Hamryszczak dodał, że koncepcja pasa i szlaku komunikacyjnego, łączącego Chiny z Europą, to wielkie wyzwanie cywilizacyjne dla Chin i dla państw, przez które on przebiega. "Polska upatruje duże potencjalne korzyści z aktywnego włączenia się w realizację tej przełomowej koncepcji rozwojowej zainicjowanej przez przewodniczącego Xi" - zaznaczył Hamryszczak.

Przedstawiciel prowincji Syczuan Yin Li mówił, że to "rozwój transportu połączył Chiny i Polskę, a także Chiny z Europą i światem".

Hamryszczak zaznaczył, że efektywna współpraca między oboma państwami jest również wynikiem stworzenia przez polskie władze lokalne mechanizmów zachęt inwestycyjnych, w tym specjalnych stref ekonomicznych, parków naukowo-technologicznych, Agencji Rozwoju Regionalnego czy Centrów Obsługi Inwestora i Eksportera. "Ten aspekt lokalny, regionalny (...) stwarza wyjątkową szansę do dalszej efektywnej współpracy" - powiedział.

Czytaj też: Opozycja podpisze Obywatelski Pakt na rzecz Mediów Publicznych

Hamryszczak wymienił również nowe perspektywiczne, według Ministerstwa Rozwoju, obszary współpracy gospodarczej Polski z Chinami, w tym rynek e-commerce, ochronę środowiska, przemysł metalurgiczny, maszynowy, energetykę, przemysł samochodowy, chemiczny, rolno-spożywczy, papierniczy, a także budownictwo i górnictwo.

"Każdy z polskich regionów ma swoje sektory wysokiej szansy, tzw. sektory inteligentne czy inteligentne specjalizacje, w ramach których jest możliwość szerokiej współpracy" - dodał.

Przewodnicząca Chińskiego Ludowego Stowarzyszenia Współpracy z Zagranicą Li Xaolin podkreśliła z kolei rolę samorządów, które, jak zaznaczyła, "są pomostem do współpracy między przedsiębiorstwami".

"Wiemy, że otwarcie zachodnich Chin daje duże możliwości na rozwój naszej samorządowej wymiany, naszej współpracy" - dodała.

Forum Regionale Polska-Chiny odbyło się po raz czwarty. Uczestniczyli w nim m.in przedstawiciele władz prowincji i miast chińskich oraz przedstawiciele polskiej administracji lokalnej, w tym marszałkowie niektórych województw.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: IV Forum Regionalne Polska-Chiny o współpracy obu państw

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!