Innowacyjne ambicje Ministerstwa Rozwoju

Innowacyjne ambicje Ministerstwa Rozwoju
Morawiecki zapowiedział, że "za parę dni" MR poinformuje o ambicjach budowy polskiego satelity(fot. Ministerstwo Rozwoju/Twitter)

Rynek najlepiej wie, w którym kierunku będą rozwijały się innowacje; państwo może inspirować pomysły, lecz to kapitał musi inwestować w nowe technologie i brać na siebie ryzyko inwestycyjne - mówił wicepremier, minister rozwoju Mateusz Morawiecki.

Wyjaśnił, że MR innowacje ocenia pod kątem różnych kryteriów, m.in. czy są one niskoemisyjne, wielokrotnego użytku lub podwójnego - cywilno-wojskowego zastosowania, czy budują sieć, czy łączą przemysł z usługami, czy zawierają komponent wysokiej marży, i czy wreszcie współtworzą globalny łańcuch dostaw. "Pewne kierunki możemy sugerować, ale z pokorą wobec rynku. Czyli przykładowo, czy dana innowacja, badanie lub branża, podbranża, jakiś proces, czy wypełnia następujące kryteria" - wskazał Morawiecki.

Według niego plan rozwoju elektrycznej mobilności spełnia większość tych kryteriów. Dlatego MR uznało, iż warto postawić na tę dziedzinę - powiedział.

"Rynek najlepiej wie, gdzie najprawdopodobniej i w którym kierunku te innowacje będą się rozwijały. Gdybyśmy wiedzieli, gdzie dokładnie innowacje będą się rozwijały, to by nie były innowacjami, tylko zainwestowalibyśmy w normalnych inwestycjach" - podkreślił.

Zapowiedział też, że "za parę dni" MR poinformuje o ambicjach budowy polskiego satelity. "Chcemy rzeczywiście tak zrobić. W pakiecie kilka tego typu informacji przekażemy" - powiedział.

Zdaniem Morawieckiego innowacyjność można np. wykorzystać w meblarstwie. "Jesteśmy potęgą w eksporcie mebli, ale meble niekoniecznie kojarzą się z innowacyjnością" - zauważył. Zasugerował, że meble można jednak połączyć z internetem rzeczy (IoT), technologiami informatycznymi, elektroniką, komunikacją człowiek-maszyna - maszyna-maszyna, niskoemisyjnością.

"Tak podchodzimy do kierunków innowacyjnych. To jest zalążek nowego myślenia" - mówił Morawiecki podczas debaty o Planie na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju zorganizowanej przez "Gazetę Polską" i Fundację Niezależne Media.

"Uważam, że to rynek, fundusze różnego rodzaju muszą wyszukiwać perełek tego rodzaju na rynku i inwestować, ryzykować itd." - dodał.

W ubiegły wtorek Morawiecki zapowiedział plan rozwoju elektromobilności. Ma być - jak powiedział - kołem zamachowym polskiej gospodarki i polskiej reindustrializacji. W planach jest przebudowa floty autobusów w polskich miastach i stopniowe wprowadzanie samochodów elektrycznych.

Wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz tłumaczyła, że celem projektu e-Bus jest "stworzenie polskiego autobusu elektrycznego, którego kluczowe komponenty takie jak bateria, falownik, układ napędowy oraz infrastruktura ładująca będą produkowane w kraju przy wsparciu rodzimego potencjału naukowo-badawczego".

Według Emilewicz realizacja projektu doprowadzi do powstania polskiego rynku autobusów elektrycznych o wartości 2,5 mld zł rocznie. Przypomniała też, że w Polsce co roku wymienia się tysiąc autobusów miejskich.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Innowacyjne ambicje Ministerstwa Rozwoju

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!