XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Hamryszczak, fundusze unijne: Różnice w kontraktacji środków są niepokojące

Hamryszczak, fundusze unijne: Różnice w kontraktacji środków są niepokojące
Województwa pomorskie, wielkopolskie i opolskie zakontraktowały dotąd największy procent unijnych środków z Regionalnych Programów Operacyjnych. (Fot.Pixabay)

- Różnice w kontraktacji środków z unijnych programów regionalnych są niepokojące. W jednych regionach czas obsługi naborów zajmuje instytucjom od dnia uruchomienia konkursu do podpisania umowy - kilka miesięcy, w innych nawet kilkanaście - poinformował wiceminister rozwoju Adam Hamryszczak.

- Łącznie dla 16 programów operacyjnych uruchomiono nabory na ok. 40 proc. dostępnej alokacji. To jest około 53 mld zł. Warto zwrócić uwagę, że sama kontraktacja waha się od 2 do nawet 23 proc. w zależności od regionu. Są regiony, jak Wielkopolska, Pomorskie, czy Opolskie, które kontraktują na wysokim poziomie, natomiast znaczna część regionów musi poprawić w tym zakresie wyniki. Wspólnie z regionami prowadzone są prace mające na celu przyspieszanie wykorzystania środków z programów regionalnych. Szczegóły przedstawimy wkrótce. Wniosek jest tylko jeden - większość regionów musi wrzucić już teraz "czwarty bieg" biorąc pod uwagę dobro polskiej gospodarki - powiedział wiceminister rozwoju Adam Hamryszczak.

Dodał, że została przeprowadzona dogłębna analiza, jeśli chodzi o sposób wyboru projektów, a także podpisywania umów. - Rzeczywiście, te różnice są niepokojące. W jednych regionach czas obsługi naborów zajmuje instytucjom od dnia uruchomienia konkursu do podpisania umowy - kilka miesięcy, w innych nawet kilkanaście - powiedział.

Województwa pomorskie, wielkopolskie i opolskie zakontraktowały dotąd największy procent unijnych środków z Regionalnych Programów Operacyjnych. W pozostałych województwach wartość umów zawartych w ramach RPO nie przekracza 10 proc. całej puli dla danego regionu.

Zgodnie z wcześniejszymi założeniami, do końca tego roku samorządy województw powinny zaangażować w projekty, objęte zawartymi już umowami na dofinansowanie, 19 proc. środków ze swoich programów operacyjnych na lata 2014-2020. Z informacji zebranych przez PAP we wszystkich regionach wynika, iż prawdopodobnie tylko część województw osiągnie zakładane wskaźniki.

Według danych z 6 października br., średni poziom kontraktacji w ramach RPO w kraju to 7,4 proc. alokacji. W najlepszym pod tym względem woj. pomorskim osiągnięto wynik ok. 23 proc.

Marszałkowie województw, gdzie zaawansowanie kontraktowania środków z RPO jest obecnie na niskim poziomie - jak Warmińsko-Mazurskie, Lubelskie, Świętokrzyskie, Podlaskie czy Zachodniopomorskie - wśród przyczyn opóźnień w uruchamianiu środków wskazują m.in. niedoskonałości prawne i proceduralne na poziomie centralnym. Resort rozwoju ma świadomość tego typu problemów.

- Od kilku miesięcy opracowujemy system uproszczeń - radykalnych uproszczeń, aby to, co jest tylko możliwe, nie było wymagane - mówiła podczas niedawnego kongresu samorządowego w Opolu wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz, oceniając obecne zaawansowanie realizacji RPO na ok. 30 proc. zakładanego na koniec tego roku planu.

Marszałek Adam Struzik zapowiedział, że Mazowsze przyspieszy kontraktowanie i wydatkowanie środków unijnych z obecnego Regionalnego Programu Operacyjnego (RPO), by w przypadku wyjścia Wlk. Brytanii z UE zabezpieczyć się w ten sposób przed niekorzystnymi skutkami Brexitu.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Hamryszczak, fundusze unijne: Różnice w kontraktacji środków są niepokojące

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!