Gróbarczyk: Do marca gotowy projekt dot. odbudowy przemysłu stoczniowego

Gróbarczyk: Do marca gotowy projekt dot. odbudowy przemysłu stoczniowego
Jednym z priorytetów ministerstwa gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej jest odbudowa przemysłu stoczniowego (fot. Radosław Drożdżewski/wikipedia/CC BY-SA 3.0)

Na przełomie lutego i marca powinien być gotowy projekt ustawy o odbudowie przemysłu stoczniowego – mówi PAP minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk. Ustawa ma być częścią rządowego programu odbudowy przemysłu stoczniowego – dodaje.

PAP: Jednym z priorytetów ministerstwa gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej jest odbudowa przemysłu stoczniowego; w jaki sposób resort planuje to zrobić?

Marek Gróbarczyk: Chcemy w tym obszarze wprowadzić m.in. przyjazne rozwiązania podatkowe, kredyty, gwarancje bankowe. Obecnie prowadzimy analizy, dlatego jest jeszcze za wcześnie, żeby mówić o konkretnych rozwiązaniach. Cały obszar przemysłu okrętowego musi być objęty specjalną osłoną.

Dla nas najważniejszym celem jest powrót budowy statków do polskich stoczni czy to na wschodnim, czy na zachodnim wybrzeżu, czy w lokalnych stoczniach, czy stoczniach rzecznych.

Czy to oznacza, że będzie specustawa stoczniowa?

Może nie specustawa, ale na pewno ustawa o odbudowie przemysłu stoczniowego. Będzie ona jednak tylko pierwszym elementem, bo chcielibyśmy przygotować zintegrowany rządowy program odbudowy przemysłu stoczniowego.

PiS nie chce budować statków, bo statki buduje biznes. My chcemy ułatwić ten proces, ale też nie mamy gwarancji, że się to uda zrobić, bo to biznes ostatecznie zdecyduje, czy chce inwestować w przemysł okrętowy. Jednak naszym zdaniem, jeśli przygotujemy na tyle atrakcyjne zachęty, jakie są w innych krajach, to musi się to udać.

Kiedy możemy spodziewać projektu ustawy?

W przeciągu trzech miesięcy. Na przełomie lutego i marca 2016 r. powinniśmy mieć gotowy projekt, po konsultacjach wewnątrzresortowych.

Ale wyniki polskich stoczni są całkiem niezłe - czy rzeczywiście potrzebne są nowe rozwiązania?

A dlaczego mamy syndyka upadłościowego w stoczni marynarki wojennej, dlaczego mamy puste doki w stoczni szczecińskiej? My potrzebujemy strategii dla całego przemysłu stoczniowego. Chodzi o to, by tam, gdzie mamy funkcjonujące stocznie, budowane były statki. Tego obecnie nie ma.

Kiedy będzie gotowa strategia dotycząca żeglugi śródlądowej?

Za trzy miesiące będziemy mieli gotową strategię rozwoju dróg śródlądowych, która stanie się podstawą dalszych konkretnych działań.

Na pewno w perspektywie czterech lat chcemy przywrócić na Odrze IV klasę żeglowności. Niewątpliwie Odra wydaje się łatwiejszą rzeką, niż Wisła - w tym sensie, że prawie na całej długości posiada co najmniej III klasę żeglowności.

Priorytetem dla nas w kontekście żeglugi śródlądowej jest ratyfikacja konwencji AGN (podpisane w 1996 r. w Genewie porozumienie dot. głównych śródlądowych szlaków wodnych o znaczeniu międzynarodowym - PAP). Oczywiście decyzje w sprawie ratyfikacji podejmuje MSZ, ale prowadzimy w tej sprawie rozmowy tak, by w przyszłym roku została ona ratyfikowana.

Co zyskujemy dzięki ratyfikacja konwencji AGN?

Konwencja AGN nakazuje państwom, które ją ratyfikowały, realizację inwestycji związanych z dostosowaniem śródlądowych dróg wodnych do klasy IV i wyższej. Państwo jest zobowiązane do realizacji swoich założeń i nie może się wycofać.

Mamy jednak podpisane z Niemcami porozumie, że Odra będzie miała III klasę żeglowności, czy są plany zmiany tego porozumienia?

Wiadomo, że mamy tutaj gradację prawa i konwencja ONZ, jaką jest konwencja AGN, jest ważniejsza. Reszta umów będzie musiała być renegocjowana.

 

×

KOMENTARZE (8)

Do artykułu: Gróbarczyk: Do marca gotowy projekt dot. odbudowy przemysłu stoczniowego

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!