XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

GMO w paszach dopuszczalne. Prezydent podpisał nowelę ustawy

GMO w paszach dopuszczalne. Prezydent podpisał nowelę ustawy
Projekt ustawy był krytykowany przez organizacje pozarządowe sprzeciwiające się stosowaniu GMO (fot.pixabay)

Do 1 stycznia 2019 r. będzie można karmić zwierzęta paszami zawierającymi genetycznie zmodyfikowane organizmy - zakłada nowelizacja ustawy o paszach, którą podpisał prezydent Andrzej Duda.

Sejm przyjął nowelę ustawy 4 listopada.

Jak poinformowała Kancelaria Prezydenta RP, celem ustawy jest przesunięcie terminu wejścia w życie zakazu wytwarzania, wprowadzania do obrotu i stosowania w żywieniu zwierząt pasz genetycznie zmodyfikowanych oraz organizmów genetycznie zmodyfikowanych przeznaczonych do użytku paszowego zawartego w przepisach ustawy z lipca 2006 r.

"W obecnym stanie prawnym przepis końcowy ustawy o paszach, tj. przepis art. 65 ustawy stanowi, że wyżej wymienione przepisy wejdą w życie z dniem 1 stycznia 2017 r. Ustawa przesuwa na dzień 1 stycznia 2019 r. określony w art. 65 ustawy o paszach termin wejścia w życie przepisu materialnego ustanawiającego zakaz wytwarzania, wprowadzania do obrotu i stosowania w żywieniu zwierząt pasz genetycznie zmodyfikowanych oraz organizmów genetycznie zmodyfikowanych przeznaczonych do użytku paszowego oraz przepisu karnego" - napisano w komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej Kancelarii Prezydenta RP.

Jeszcze w trakcie prac nad ustawą w Sejmie wiceminister rolnictwa Ewa Lech przyznała, że projekt budzi kontrowersje, ale jest on konieczny z powodu braku na polskim rynku odpowiednich zamienników dla pasz zawierających GMO.

Przekonywała, że przesunięcie zakazu stosowania GMO w paszach pozwoli utrzymać konkurencyjność polskiego sektora w stosunku do podmiotów zagranicznych, ponieważ cena pasz nie wzrośnie.

Polska importuje ok. 2 mln ton śruty sojowej rocznie, cała UE - ok. 35 mln ton. Największymi producentami soi na świecie są USA, Brazylia i Argentyna.

Resort rolnictwa chce spopularyzować korzystanie ze śruty rzepakowej czy zwiększenie upraw roślin strączkowych.

Propozycję ministerstwa popierała branża drobiarska i producenci pasz. Zdaniem Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz wprowadzenie szybkiego zakazu stosowania pasz z GMO mogłoby spowodować zamknięcie nawet połowy zakładów produkcyjnych w Polsce. Ich zdaniem nie uniknie się wzrostu cen na rynku krajowym, według organizacji, nawet o 30-40 proc.

Projekt ustawy był krytykowany przez organizacje pozarządowe sprzeciwiające się stosowaniu GMO. 

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

SŁOWA KLUCZOWE

KOMENTARZE (7)

Do artykułu: GMO w paszach dopuszczalne. Prezydent podpisał nowelę ustawy

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!