Frankowicze. Kowalczyk i Morawiecki bronią działań rządu i prezydenta

Frankowicze. Kowalczyk i Morawiecki bronią działań rządu i prezydenta
Henryk Kowalczyk zapewnił, że strona rządowa nie zapomina o tym jakie obietnice złożyła frankowiczom. (fot.:facebook.com)

• Wobec braku konkretnych rozwiązań dla frankowiczów, głos zabrali przedstawiciele rządu ds. gospodarki i finansów.
• Mateusz Morawiecki podkreślał, że w Sejmie jest prezydencki projekt dotyczący kredytów walutowych, a Henryk Kowalczyk z rządowego komitetu stałego akcentował: - Wzięliśmy pod uwagę innych kredytobiorców i system bankowy.
• Środowisko kredytobiorców jest sfrustrowane brakiem rezultatów.

W piątek (10 lutego) szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk odwiedził studio telewizyjne Polsat News. W rozmowie pojawił się temat kredytów frankowych.

 O tym temacie wcześniej mówił także Mateusz Morawiecki, wicepremier i minister finansów:

- Po pierwsze zostało zidentyfikowanych wiele tzw. klauzul abuzywnych (w umowach o kredytach w walutach obcych), czyli sposobów zapisów umów dla frankowiczów, które są niedozwolone. W takich przypadkach sądy powinny bezwzględnie egzekwować realizację tych zapisów wobec banków - Morawiecki mówił te słowa w Polskim Radiu. - Druga sprawa to inicjatywa prezydenta. Zaproponował ustawę, która jest procedowana w Sejmie, która ma znacząco ulżyć frankowiczom. KNF pracuje również nad podniesieniem wymogów kapitałowych na kredyty we frankach, co dodatkowo też powinno skłonić banki i to bardzo zdecydowanie do pomocy frankowiczom.

Kowalczyk w "Polsat News" dodawał od siebie.

- Nie oszukaliśmy frankowiczów, tylko nie wprowadziliśmy wszystkich rozwiązań, które mogłyby zadowolić tę wzburzoną grupę. - zreferował Kowalczyk. Środowisko frankowe jest od dłuższego czasu oburzone, bo w kampaniach wyborczych 2015 roku nie raz PiS zapewniał, że sprawę szybko ureguluje.

- Wzięliśmy pod uwagę innych kredytobiorców i system bankowy - kwitował Kowalczyk, który w ramach prac Komitetu Stałego, któremu przewodniczy, także przygotowuje rozwiązania gospodarcze.

Kredyt zależny od kursu

Kredyty frankowe to zobowiązania zaciągnięte wobec banków na przełomie kilku lat przez pewną część kredytobiorców. Urosły do problemu, bo uzależniono raty tych kredytów od kursu walutowego franka szwajcarskiego, który (jako pewna waluta na rynkach światowych) był nie raz obiektem znacznego wahania kursu.

Czytaj też: Projektami frankowymi w Sejmie zajmuje się specjalna podkomisja

Kredytobiorcy frankowi, zrzeszeni w organizacjach konsumenckich są zdania, że banki nieinformowany o skali ryzyka związanej z oferowanymi kredytami, co więcej robiły to świadomie.

Dlatego też domagają się ustawowych rozwiązań, które wymuszą na bankach działania ułatwiające spłatę zaciągniętych zobowiązań kredytowo-walutowych.

 

×

KOMENTARZE (4)

Do artykułu: Frankowicze. Kowalczyk i Morawiecki bronią działań rządu i prezydenta

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!