Emerytury. Zalewski krytykuje wcześniejszy wiek emerytalny

Emerytury. Zalewski krytykuje wcześniejszy wiek emerytalny
Paweł Zalewski (PO) był w Sejmie RP posłem w kadencjach I, V i VI. Obecnie pracuje w Parlamencie Europejskim. (fot.:youtube.com)

Paweł Zalewski krytykuje rząd za obniżenie wieku emerytalnego. Na jesieni wchodzą w życie regulacje realizujące obietnicę PiS z 2015 r. W ich myśl mężczyźni i kobiety będą pracować do 65. i 60. roku życia.

• Dla europosła PO jest znamienne, że PiS działaniami w kraju podważył zaufanie do państwa.

• Inwestycje w gospodarce zahamowały po tym, jak PiS zaczęło zmieniać prawo, czym zachwiało stabilność systemu, tak ważną dla przedsiębiorców.

• Kolejnym ciosem, który wg europosła Zalewskiego, uderza w rynek pracy, jest 500 plus. Świadczenie demobilizuje zawodowo obywateli, w tym kobiety.

 

Polityk opozycyjny, obecnie europoseł PO, Paweł Zalewski skomentował w poniedziałek (18 września) sytuację polityczną, z uwzględnieniem zwłaszcza obecnej sytuacji gospodarczej. W wypowiedzi posła wybrzmiała krytyka pod adresem rządu. Dla PiS, co podkreślił Zalewski, liczy się efekt populistyczny, jaki dają rozwiązania ekonomiczne, a nie realne dobro gospodarki.

O podstawach polityki gospodarczej polityk mówił:

- Punktem wyjścia jest zapewnienie ludziom pracy, a nie tworzenie sytuacji, że ludzie będą wypychani na emerytury - ocenił wchodzącą w życie decyzję polityczną PiS o cofnięciu wieku emerytalnego do lat sprzed reformy PO. Tę ocenę poseł przedstawił w poniedziałek w stacji Polskiego Radia 24.

Czytaj też: Inwestycje w polskie rzeki

Na tym zdaniu nie kończy się negatywny ogląd polityki rządu Zalewskiego. Polityk zwracał uwagę, że malejące inwestycje, co obserwujemy od ponad roku, są efektem niepewności otoczenia prawnego, którą tworzy PiS.

- Przedsiębiorcy nie chcą inwestować, bo nie wiedzą, co zrobi Prawo i Sprawiedliwość. Pytają, jakie będzie jutro? Tak PiS niszczy inwestycje w Polsce - powiedział. Polski przedsiębiorca, w ocenie polityka PO, nie inwestuje, bo czuje niepewność dotyczącą także podatków.

Program socjalny a praca

Kolejna sprawa, która będzie mieć negatywny wpływ na gospodarkę kraju, to płatności socjalne, jakie rozdaje PiS. Według polityka PO, program 500 plus dokonał "spustoszenia na rynku pracy". Kobiety bowiem, zamiast szukać zatrudnienia, by zarabiać na potrzeby własnych dzieci, wolą petryfikować sytuację rodziny i pobierać wsparcie.

- Prawo i Sprawiedliwość zamiast mobilizować ludzi do pracy, demobilizuje - padło jeszcze w Polskim Radiu z ust europosła Zalewskiego.

Program 500 plus

500 plus to program społeczny realizowany przez państwo z budżetu.

Czytaj też: Wicepremier o podatkach: Płacić w kraju

- Z danych z dnia 25 sierpnia wiemy, że lawinowo wzrosła liczba wniosków składanych w ostatnich dniach sierpnia - mówiła o 500 plus koordynująca 500 plus szefowa MRPiPS, Elżbieta Rafalska. - Pamiętajmy też o tym, że spokojnie możemy składać wnioski we wrześniu i październiku i świadczenie nam nie przepadnie. Dostaniemy je z wyrównaniem. Ale też warto pamiętać, że (...) mimo że wniosek był złożony we wrześniu, gmina może dokonać płatności w październiku.

Lider opozycji Grzegorz Schetyna (PO) w rozmowach z mediami po wprowadzeniu 500 plus nie raz zapowiedział, że nie trzeba się obawiać jego likwidacji. Przeciwnie Platforma rozważy poszerzenie projektu o tzw. pierwsze dziecko w rodzinie.

500 plus jest wypłacane od kwietnia 2016 roku.

 

×

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Emerytury. Zalewski krytykuje wcześniejszy wiek emerytalny

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!