XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Emerytury: krótki kurs przedwyborczy

Emerytury: krótki kurs przedwyborczy
Partie polityczne mają odmienne stanowiska w sprawie wieku emerytalnego. Fot. Fotolia

W kwestii emerytur Polaków przed październikowymi wyborami parlamentarnymi stanowisko zajmują naturalnie wszystkie ugrupowania, choć na różnym poziomie konkretyzacji. Kto dba o budżet państwa? Kto o obywateli? A kto o populizm?

Dla porównania przygotowaliśmy krótką "ściągę" dla wyborców, sumującą w lakoniczny sposób poglądy głównych formacji politycznych w pierwszej dekadzie sierpnia b.r. Po części bazowaliśmy na źródłach pośrednich, po części - na konkretnych odpowiedziach tych ugrupowań na nasze pytanie.

PiS: Inaczej

Projekt ustawy w sprawie wieku emerytalnego złoży prezydent RP Andrzej Duda - w czerwcu zapowiadał, że jeszcze w sierpniu. Pierwotne koncepcje zakładały obniżenie wieku emerytalnego - do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn (przywrócenie stanu sprzed reformy). Po wyborze Andrzej Duda zmodyfikował stanowisko: podkreślając dobrowolność, sprecyzował, że można byłoby przejść na wcześniejszą emeryturą w przypadku co najmniej 40-letniego okresu uiszczania składek ZUS. W takim przypadku - o czym świadczą statystyki - lwia część pracowników tak czy inaczej pracowałaby do 67 lat. Trzeba też przynajmniej wziąć po uwagę niedawny wyrok Trybunału Konstytucyjnego o tym, że podwyższenie wieku emerytalnego - w tym zrównanie pod tym względem kobiet i mężczyzn - jest zgodne z konstytucją.

PO: Bez obniżenia

Politycy PO zdecydowanie sprzeciwiają się ponownemu obniżeniu wieku emerytalnego. Żyjemy dłużej i powinniśmy pracować dłużej... Nie są jednak całkowicie zgodni w kwestii uzależnienia momentu przejścia na emeryturę od stażu pracy - za czym opowiadał się prezydent Bronisław Komorowski. Biorą pod uwagę ewentualność obniżenia wieku emerytalnego w przypadku wybranych grup zawodowych.

SLD: Czas zatrudnienia

Emerytura nie powinna być uzależniona od wieku, ale od czasu pracy (okresu składkowego). Dla mężczyzn powinno to być 40 lat pracy, a dla kobiet - 35 lat. Do okresu składkowego należałoby też liczyć się wszystkie umowy "śmieciowe" - po ich odpowiednim zrównaniu fiskalnym z umowami o pracę.

Kukiz’15: Stan idealny

Idealnie byłoby, gdyby każdy mógł przechodzić na emeryturę wtedy, kiedy uzna za stosowne: sami przecież wiemy, czy jesteśmy jeszcze zdolni do pracy, czy praca sprawia nam ona satysfakcję… Niestety, jesteśmy ograniczeni obiektywną rzeczywistością - tj. świadczenia emerytalne muszą być jakoś sfinansowane. Gdyby każdy człowiek samodzielnie oszczędzał na emeryturę, od kiedy rozpoczął pracę, to także sam mógłby podejmować decyzję co do momentu przejścia na emeryturę i wysokości emerytury.

KORWiN: Liberalizm

W jakim okresie powinniśmy przechodzić na emeryturę? W takim, na jaki jesteśmy umówieni z którymś z prywatnych funduszy emerytalnych. Jeśli jesteśmy…

PSL: 40 lat

Głosami m.in. PSL wprowadzono podwyższenie wieku emerytalnego. W czerwcu br. klub ludowców złożył jednak w Sejmie projekt ustawy umożliwiający przejście na emeryturę po 40 latach stażu pracy - zarówno dla osób odprowadzających składki do ZUS, jak i KRUS. Taka zmiana - według ministra pracy Władysława Kosiniaka-Kamysza - stanowiłaby „poszerzenie wyboru i możliwości korzystania ze świadczeń”. Zarazem minister ostrożnie zasygnalizował, że inicjatywa ludowców może być zaczątkiem dyskusji o zniesieniu cezury wieku (na przykład: cztery dekady stażu pracy stanowiłyby przepustkę do emerytury, a osiągniecie 67 lat uprawiałoby do emerytury minimalnej).

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Emerytury: krótki kurs przedwyborczy

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!