Elektrownie węglowe, Tchórzewski: Polska będzie liderem, jeśli chodzi o nowoczesną energetykę w węglu kamiennym

Elektrownie węglowe, Tchórzewski: Polska będzie liderem, jeśli chodzi o nowoczesną energetykę w węglu kamiennym
Chcemy pokazać, że jako Polska chcemy iść w kierunku czystego powietrza, chcemy spełnić wymogi klimatyczne, ale jednocześnie chcemy pokazać, że spełnimy te wymogi klimatyczne korzystając z polskiego węgla - powiedział minister (Krzysztof Tchórzewski, Fot. PTWP)

• Minister energii Krzysztof Tchórzewski spotkał się  z unijną komisarz ds. konkurencji Margrethe Vestager.
• Komisarz wstępnie zaakceptowała przedstawione jej kierunki stworzenia w Polsce rynku mocy, opartego na elektrowniach węglowych - poinformował.

"Wizytowała Polskę pani komisarz Vestager (...). Przedstawiłem jej założenia i to co robimy, i także uzyskałem wstępną akceptację dla Polski (....) kierunku stworzenia rynku mocy energetycznej w Polsce opartego na węglu kamiennym" - powiedział Tchórzewski podczas piątkowej akademii barbórkowej Polskiej Grupy Górniczej (PGG) w Rybniku.

"Jednocześnie zapewniłem, że Polska będzie liderem, jeśli chodzi o nowoczesność i nowoczesną energetykę w węglu kamiennym; że zdecydujemy się na nowatorską budowę pierwszego w Europie bloku energetycznego, który będzie oparty na tzw. technologiach czystego węgla" - dodał szef resortu energii.

Wyjaśnił, że chodzi o zastosowanie formuły zgazowania węgla; uzyskany z tego surowca gaz będzie wykorzystany do produkcji energii. Taka elektrownia - jak mówił Tchórzewski - może kosztować do 50 proc. więcej niż zwykła elektrownia węglowa, jednak resort jest zdecydowany na realizację tego przedsięwzięcia.

"Zdecydowaliśmy się na to, że Polska pójdzie w ten prekursorski pilotaż. Chcemy pokazać, że jako Polska chcemy iść w kierunku czystego powietrza, chcemy spełnić wymogi klimatyczne, ale jednocześnie chcemy pokazać, że spełnimy te wymogi klimatyczne korzystając z polskiego węgla. Czeka nas droga wzajemnego dopasowania, ale w tej drodze już jest wyraźne światło sukcesu" - podkreślił Tchórzewski, wskazując, że sukces na tej drodze może pokazać, że nie mieli racji ci, którzy likwidowali energetykę opartą na węglu.

Wstępna akceptacja komisarz dla przedstawionych jej założeń - mówił minister - została przekazana mimo antywęglowego nastawienia niektórych środowisk w UE. Tchórzewski przypomniał, że właśnie komisarz Vestager była osobą, z którą strona Polska z sukcesem negocjowała notyfikację programu pomocowego dla górnictwa węgla kamiennego.

Mówiąc o inwestycjach w sektorze energetycznym minister poinformował, że 19 grudnia zostanie ogłoszony przetarg na budowę nowej elektrowni węglowej w Ostrołęce, gdzie powstanie nowy blok energetyczny o mocy prawie tysiąca megawatów, co zapewni zużycie ok. 3 mln ton węgla rocznie. Nowy blok ma należeć do najnowocześniejszych obecnie jednostek opartych na węglu.

Tchórzewski podkreślił, że celem rządu Beaty Szydło, realizowanym poprzez programy restrukturyzacji i rozwoju górnictwa i energetyki, jest zapewnienie Polsce pełnego bezpieczeństwa energetycznego, z wykorzystaniem węgla jako podstawowego surowca.

"Nie chcemy w Polsce zamknąć górnictwa węgla kamiennego. Górnictwo od lat jest ostoją, podporą całej społeczności śląskiej i chcemy, żeby korzystając z tego co jest dobre, modyfikując, restrukturyzując, iść w takim kierunku, byśmy byli w tej dziedzinie państwem nowoczesnym" - powiedział Tchórzewski.

Odnosząc się do problemów restrukturyzacji górnictwa, w ramach której powołano Polską Grupę Górniczą, Tchórzewski przypomniał, że było to możliwe m.in. dzięki zrozumieniu strony społecznej, która zgodziła się na zawieszenie wypłaty tzw. czternastej pensji, co da w okresie zawieszenia tego świadczenia ok. 2 mld zł oszczędności. Kolejne ponad 2 mld zł inwestują w PGG polskie grupy energetyczne; minister podkreślił, że są to środki zainwestowane w PGG, a nie ofiarowane górnictwu.

"Postanowiliśmy, że w Polsce będą budowane nowe elektrownie, że odbudujemy sprzęt wytwarzający, cały park maszynowy bloków energetycznych wytwarzających energię elektryczną, żeby były nowoczesne, żeby były konkurencyjne jeśli chodzi o prąd. I będą węglowe" - podkreślił minister, co zebrani nagrodzili oklaskami.

Tchórzewski zapewnił o stałym dialogu ze stroną społeczną w sprawie dalszej restrukturyzacji sektora węglowego. Przypomniał, że Komisja Europejska zaakceptowała w listopadzie blisko 8-miliardową pomoc publiczną na restrukturyzację branży; środki te będą wydawane do 2022 r., m.in. na osłony socjalne dla odchodzących z pracy górników - np. urlopy górnicze.

"To wszystko spowodowało, że można w przyszłość patrzeć pozytywnie, z nadzieją" - ocenił Tchórzewski podczas uroczystości barbórkowych PGG w Rybniku.

 

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Elektrownie węglowe, Tchórzewski: Polska będzie liderem, jeśli chodzi o nowoczesną energetykę w węglu kamiennym

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!