EEC, Mieszkanie Plus: Powstanie kilkanaście tysięcy mieszkań rocznie

EEC, Mieszkanie Plus: Powstanie kilkanaście tysięcy mieszkań rocznie
Włodzimierz Stasiak, wiceprezes BGK Nieruchomości (fot. mat. pras. )

Jesteśmy docelowo w stanie oddawać kilkanaście tysięcy mieszkań rocznie - powiedział Włodzimierz Stasiak, wiceprezes BGK Nieruchomości o programie Mieszkanie Plus.

• BGK Nieruchomości do kwietnia 2017 r. podpisał listy intencyjne na realizację pilotażu programu Mieszkanie Plus w przeszło 70 gminach.

• Porozumienia zawarto z jednostkami samorządu terytorialnego, jak również ze spółkami Skarbu Państwa, m.in. z PKP. Łącznie obejmują one ok. 450 ha gruntów, na których potencjalnie może powstać ok. 60 tys. lokali mieszkalnych.

• Są to lokalizacje zarówno w dużych miastach - takich jak Wrocław, Poznań, Katowice, Szczecin, Łódź czy Toruń, jak i mniejszych miejscowościach, m.in. w Stargardzie, Kobyłce, Łowiczu i Pelplinie.

Budowa pierwszych lokali pod szyldem Mieszkanie Plus trwa już w Jarocinie i Białej Podlaskiej. W tym pierwszym przekazanie lokali lokatorom jest planowane w lutym 2018 r., a w Jarocinie w drugim kwartale 2018 r.

Filary polityki prorodzinnej

Jak podkreślił wiceprezes Stasiak w rozmowie z wnp.pl, istnieje duża synergia pomiędzy programami500 Plus oraz Mieszkanie Plus, które są filarami prorodzinnej i rozwojowej polityki rządu.

Stasiak dodał, że program 500 Plus zwiększa zdolność finansową Polaków do zaspokajania potrzeb mieszkaniowych, a program Mieszkanie Plus jest bodźcem do skierowania na rynek bardziej przystępnej cenowo oferty mieszkaniowej.

Czytaj też: Kiedy Mieszkanie plus?

- Najważniejsze jest to, że poprawi się jakość życia Polaków. Obecnie Polska znajduje się na przedostatnim miejscu w UE pod względem liczby mieszkań przypadających na 1000 obywateli. W Polsce są to 363 mieszkania wobec średniej unijnej na poziomie 435 lokali - wskazał wiceprezes.

- Jeszcze gorzej wypadamy pod względem powierzchni mieszkalnej na obywatela - wynosi ona 26 m kw. przy ok. 45 m kw. w UE. Trzeba jeszcze wziąć pod uwagę fakt, że w przypadku Polski ta statystyka i tak jest zawyżona przez budownictwo jednorodzinne oraz małe ośrodki miejskie i wsie - dodał

Stasiak podkreślił, że młode rodziny mogą sobie najczęściej pozwolić na zakup mieszkania o powierzchni najwyżej 30-40 m kw., czyli wciąż poniżej średniej UE.

Ponadto ok. 40 proc. polskiego społeczeństwa jest wykluczona z rynku mieszkaniowego, gdyż jest zbyt dobrze uposażona, aby korzystać z budownictwa komunalnego. Jednocześnie nie ma zdolności kredytowej, aby kupić mieszkanie, które zaspokajałoby potrzeby rodziny.

Sytuacja demograficzna jest bardzo trudna - współczynnik dzietności na kobietę w Polsce wynosi 1,3 wobec 2,1 wymaganego dla odnowy pokoleń.

- Trudna sytuacja mieszkaniowa to jeden z głównych powodów, dla których Polacy nie decydują się na posiadanie większego potomstwa - stwierdził Stasiak.

Dodał, że zapaść demograficzna prowadzi również do zapaści ekonomicznej, w tym systemu emerytalnego.

- Taki scenariusz nam grozi, jeśli nie odwrócimy niekorzystnych tendencji. To ostatni dzwonek, aby tego dokonać. Przykładowo pokolenie wyżu demograficznego z początku lat 80. powoli zbliża się do 40-stki i niedługo będzie wychodzić z okresu prokreacji - zaznaczył.

Jak podał Stasiak, Polacy są stosunkowo mało mobilni na rynku pracy i wynika to m.in. z braku z rozwiniętego rynku mieszkań na wynajem. Tego typu lokale stanowią tylko ok. 15 proc. ogólnego zasobu mieszkaniowego. Tymczasem w krajach wysoko rozwiniętych jest to nawet powyżej 50 proc.

 

×

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!