EEC: Jaki powinien być optymalny system podatkowy?

EEC: Jaki powinien być optymalny system podatkowy?
Carlos E. Piñerúa (fot..worldbank.org)

- Często zbytnio skupiamy się na przychodach podatkowych, ich wysokości. Ważniejsze jest to, jak te podatki są wydawane – uważa Carlos E. Piñerúa z Banku Światowego

Uczestnicy Europejskiego Kongresu Gospodarczego analizowali systemy podatkowe na świecie. Starali się wskazać cechy optymalnego mechanizmu.

Carlos E. Piñerúa, country manager na Polskę i kraje bałtyckie z Banku Światowego podkreśla, że podatki to bardzo skomplikowana sprawa. Jak wyjaśnia różne urzędy mają różne cele. Różne też są cele obywateli: jedni preferują progresywną skalę podatkową, inni tradycyjną.

- Często zbytnio skupiamy się na przychodach podatkowych, ich wysokości. Moim zdaniem ważniejsze jest to, jak te podatki są wydawane – podkreśla.

Paweł Barański, partner w dziale doradztwa podatkowego, KPMG uważa potwierdza, że nie ma optymalnego modelu podatkowego. Jego zdaniem główne cechy takiego to prostota i przejrzystość.

Mimo dziesiątków zmian ustawy o VAT jest ona dla podatnika w miarę przejrzysta. W sytuacji, gdy pojawiają się tzw. karuzele VAT-owskie robi się bardzo złe odczucie co do całego systemu podatkowego: - Pojawia się poczucie, że jest on bardzo nieefektywny – wyjaśnia Barańśki.

Artykuł powstał na podstawie debaty „Optymalne podatki”, która odbyła się 5 maja 2017 r., ramach IX Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

 

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: EEC: Jaki powinien być optymalny system podatkowy?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!