REKLAMA

EEC 2016, Morawiecki: Dogmat, że państwo to przeżytek został zdeprecjonowany

  • wnp.pl
  • Autor: WNP.PL/AT
  • 18 maja 2016 17:27
EEC 2016, Morawiecki: Dogmat, że państwo to przeżytek został zdeprecjonowany - Największe państwa jednak wykorzystują swoją siłę w gospodarce. Powinniśmy brać to pod uwagę - powiedział Mateusz Morawiecki (Europejski Kongres Gospodarczy 2016, fot.PTWP)

- Bardzo ważna jest elastyczność gospodarki. Chcemy ją realizować przez innowacyjność, która pozwoli nam się wyrwać z pułapki średniego dochodu, ale też przeciętnego produktu - powiedział wicepremier Mateusz Morawiecki.

Wszystkie ekonomiczne dogmaty, którymi żył świat zachodni i które od niego przejmowaliśmy jako nieomylne, zostały mocno zdeprecjonowane - zauważył wicepremier minister rozwoju Mateusz Morawiecki podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

- Po pierwsze dogmat o korzyściach z daleko posuniętej liberalizacji, ze swobodnego przepływu kapitału, który jest pozbawiony narodowości. Po ośmiu latach kryzysu rozpoczętego w sferze finansów wiemy, że kapitał ma narodowość, widzimy, jak trudne zjawiska mogą się pojawić w nieuporządkowanym sektorze bankowym - stwierdził Mateusz Morawiecki.

Czytaj też: Żyjemy w paradygmacie, którego jeszcze w historii nie testowano

- Kolejny dogmat głosił, że państwo nie jest do niczego potrzebne, to przeżytek. Teraz okazuje się, że największe państwa jednak wykorzystują swoją siłę w gospodarce. Powinniśmy brać to pod uwagę - dodał.

- Bardzo ważna jest elastyczność gospodarki. Chcemy ją realizować przez innowacyjność, która pozwoli nam się wyrwać z pułapki średniego dochodu, ale też przeciętnego produktu. Drugi filar to industrializacja rozumiana jak najbardziej w duchu polityki komisji europejskiej, czyli z uwzględnieniem wszystkich elementów gospodarki cyfrowej. Trzeci filar to mocne postawienie na ekspansję, na eksport, co jest wspólnym mianownikiem dla wszystkich krajów Europy Środkowej i Wschodniej, które są za małe, żeby budować rozwój gospodarczy wyłącznie w oparciu o własne rynki wewnętrzne, które są zbyt słabe. Nie znam żadnego kraju na Zachodzie i na Wschodzie, który przez 50 ostatnich lat odniósłby sukces gospodarczy, nie będąc jednocześnie potężną maszyną eksportową - zaznaczył.

Cały artykuł czytaj tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • x 2016-05-18 17:49:38
    EKONOMISTA PO HISTORII I WSZYSTKO JASNE.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA