Duda, Szydło i Kukiz razem w obronie polskiego górnictwa

Duda, Szydło i Kukiz razem w obronie polskiego górnictwa
Fot. PTWP

Demonstracja pod kopalnią Brzeszcze zgromadziła 5 października około 10 tys. osób. Zjechali się górnicy i pracownicy innych branż, przyszli również mieszkańcy Brzeszcz, gdzie wszystko kręci się wokół kopalni.

Protest był pierwszym z serii protestów, do których ma dojść, gdyz rząd PO-PSL  nie dotrzymał zapisów porozumienia ze związkami z 17 stycznia 2015 roku.

Górnicy gotowi do strajku

Od początku października w górnictwie panuje gotowość strajkowa.

- Kiedy w świetle fleszy  17 stycznia podpisano porozumienie, to cała Polska wierzyła, że będzie ono realizowane - mówił Dominik Kolorz, szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności. - Premier Ewa Kopacz, ministrowie konstytucyjni podpisują się pod umową społeczną, a po 10 miesiącach nic z tej umowy nie zostało praktycznie zrealizowane.

Porozumienie zakładało między innymi, że do końca września powstanie tzw. Nowa Kompania Węglowa oraz że znajdą się inwestorzy dla kopalń Brzeszcze i Makoszowy. Jak dotąd nic z tego nie zrealizowano.

- Po 10 miesiącach okazuje się, że Brzeszcze nie wiadomo, gdzie trafią, Makoszowy są w Spółce Restrukturyzacji Kopalń, a Kompania Węglowa ma być przejęta przez spółkę, której siedziba to jeden pokoik, sekretariat i kawałek kibla. Kompania ma przejść do firmy, która zlikwidowała stocznię w Szczecinie i sprzedała za grosze huty stali na Śląsku - zaznaczył Dominik Kolorz.
 
- Jesteśmy z wami, nie tylko jako region śląsko-dąbrowski, ale jako cała Solidarność - powiedział Piotr Duda, szef Solidarności. - Jeżeli będzie potrzebna pomoc, każda pomoc, to możecie polegać na Solidarności. Nie damy zamknąć kopalń, bo to dla Śląska być, albo nie być.

Piotr Duda wspomniał też o akcji Solidarności „sprawdzam polityka”.

 - Za pomocą tej akcji odświeżymy pamięć politykom, którzy oszukują wyborców, ale też całemu społeczeństwu, żeby wiedziało 25 października, jak i przy kim postawić krzyżyk - podkreślił Piotr Duda.

Szydło: polska gospodarka oparta o górnictwo

- Trzeba wprowadzić zmiany, które doprowadzą do tego, że polska gospodarka będzie oparta o nowoczesne, świetnie się rozwijające górnictwo - zaznaczyła Beata Szydło, kandydatka Prawa i Sprawiedliwości na premiera. - Nie będzie to  łatwe, ale jeżeli po 25 października siądziemy razem do stołu, jeżeli wspólnie będziemy rozwiązywać problemy, to będziemy potrafili doprowadzić do tego, że polskie górnictwo będzie konkurencyjne i będzie się rozwijać - wskazała Beata Szydło.

I dodała, że premier polskiego rządu to rozhisteryzowana osoba, która zamiast rządzić, tylko wprowadza chaos.

 - My potrzebujemy stabilnego rządu, który będzie rozwiązywał problemy Polaków, rządu, który nie będzie łamał umów i danego słowa - mówiła Beata Szydło.

 Kukiz: Polska jest nasza

W demonstracji uczestniczył też Paweł Kukiz.

 -  Co robią Niemcy? Gaszą nam światło, oni nie chcą naszego węgla - zaznaczył Paweł Kukiz. - Mówią o pakiecie klimatycznym i emisji spalin. Volkswagen? Wszystko w porządku, drobna pomyłka. A polskie kopalnie zamurować, najlepiej z inwentarzem. To my musimy decydować o tym, jakie przepisy unijne będziemy akceptować, a jakie nie, bo Polska jest nasza - podkreślił Kukiz wspominając o potrzebie zmiany Konstytucji.

To dopiero początek demonstracji

Po wystąpieniach uczestnicy demonstracji przemaszerowali ulicami Brzeszcz. Byli górnicy, mieszkańcy Brzeszcz oraz pracownicy innych branż, w tym między innymi pracownicy ZM Bumar-Łabędy.

Przed nami kolejne demonstracje, w tym - w ostatnim tygodniu przed wyborami - ma dojść do akcji protestacyjnej w Warszawie.

 Jerzy Dudała

 

 

×

KOMENTARZE (21)

Do artykułu: Duda, Szydło i Kukiz razem w obronie polskiego górnictwa

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!