REKLAMA

Doradca prezydenta: rozwiązanie dla "frankowiczów" musi być również stabilne dla finansów

  • Autor: PAP
  • 06 grudnia 2015 12:42
Doradca prezydenta: rozwiązanie dla "frankowiczów" musi być również stabilne dla finansów (fot. Schweizerische Nationalbank/Wikipedia/Public domain)

Projekt mający rozwiązać problemy „frankowiczów” musi z jednej strony odpowiadać potrzebom osób, które mają kredyty w walutach obcych, a z drugiej strony gwarantować stabilność systemu finansów publicznych – mówi doradca społeczny prezydenta Paweł Mucha.

"Prace nad rozwiązaniem problemów 'frankowiczów' będą nadal prowadzone. Gdy projekt zostanie przedyskutowany z zainteresowanymi środowiskami, trafi do Sejmu" - zapowiedział Mucha w niedzielę rozmowie z PAP.

Jak podkreślił, prace nad projektem „muszą być prowadzone w taki sposób, by z jednej strony dały rozwiązanie problemów czy to 'frankowiczów' czy osób, które brały pożyczki bądź kredyty w innych walutach obcych, a z drugiej strony by rozwiązanie to było stabilne dla systemu finansów publicznych oraz by uwzględniało kontekst wszystkich skutków społeczno-gospodarczych".

Ruch Pro Futuris, zrzeszający osoby, które mają kredyty hipoteczne w walutach obcych, przede wszystkim frankach szwajcarskich, poinformował w niedzielę, że przedstawiciele protestujących w sobotę „frankowiczów” zostali przyjęci w Pałacu Prezydenckim. „Frankowicze” przedstawili swoje postulaty dotyczące m.in. objęcia ustawą także osób samozatrudnionych czy likwidacji wskaźnika WIBOR (wysokość oprocentowania kredytów na polskim rynku międzybankowym) z umów kredytowych.

Pro Futuris spodziewa się, że kolejne spotkania w ciągu miesiąca powinny doprowadzić do przedstawienia projektu w Sejmie. Z przebiegu spotkania - jak podał ruch w komunikacie - wynika, że ewentualne usunięcie wskaźnika WIBOR z umów kredytowych wymagałoby odrębnych zmian w przepisach.

Jeszcze podczas kampanii wyborczej prezydent Andrzej Duda zapowiedział pomoc dla osób, które zaciągnęły kredyty walutowe m.in. we frankach. Deklarował, że jeśli zostanie prezydentem, w ciągu pierwszych trzech miesięcy urzędowania złoży w parlamencie projekt ustawy, która rozwiąże ten problem.

W połowie października poinformował, że trwają prace nad odpowiednim projektem. Jak zapowiadał wówczas, będzie to rozwiązanie rozsądne, które nie spowoduje, że "frankowicze" znajdą się w lepszej sytuacji niż ci, którzy w tym samym czasie brali kredyty mieszkaniowe w złotówkach. Wyjaśnił, że pracuje nad nim specjalny zespół, w którym znajdują się również przedstawiciele protestujących kredytobiorców.

Na początku listopada - po trzech miesiącach urzędowania prezydenta - minister w jego kancelarii Maciej Łopiński poinformował, że prace zespołu przygotowującego projekt dotyczący "frankowiczów" zostają przedłużone.

Ruch Pro Futuris zapowiedział kolejną manifestację na 15 stycznia 2016 r.

Skomentuj (2 komentarzy)

  • saw 2015-12-10 08:43:03
    jedynym rozwiazaniem dla frankowiczów jest wprowadzenie w Polsce Euro jako waluty.
  • Chachar 2015-12-06 13:17:23
    Proponuję aby po ostatnich decyzjach p. Szydło o zakupie węgla z hałd przykopalnianych pomoc dla frankowiczów była oparta na tym węglu. Czyli że w ramach rozliczenia każdy otrzyma certyfikat że jest włascicielem odpowiedniej ilości ton węgla znajdujacych się na hałdzie przy kopalni X (najlepiej kopalni Brzeszcze tak bliskiej sercu p. Premier).REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA