Dobra prognoza dla polskiej gospodarki. OECD widzi wzrost dochodów

Dobra prognoza dla polskiej gospodarki. OECD widzi wzrost dochodów
OECD spodziewa się gwałtownego spadku bezrobocia i wzrostu dochodów realnych związanego ze zmniejszeniem cen żywności i energii. (fot. PTWP, Paweł Pawłowowski)

Polska powinna obecnie tak dobrać instrumenty polityczne, aby wspierać transformację w kierunku gospodarki opartej na zaawansowanych technologiach i umiejętnościach. To sprawi, że wzrost będzie większy i bardziej ekologiczny - mówiła Catherine L. Mann, główna ekonomistka Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) w Warszawie podczas prezentacji raportu "OECD Economic Surveys. Poland".

Zwróciła uwagę na fakt, że podczas gdy większość państw zmagała się ze skutkami światowego kryzysu gospodarczego, Polska notowała silny wzrost i spadek bezrobocia. Jej zdaniem, w ostatnim dwudziestoleciu nastąpił ogromny postęp na drodze do konwergencji z państwami o wyższym poziomie dochodów. Wzywaniem dla naszego kraju - w jej opinii - pozostaje jakość miejsc pracy, poprawa środowiska biznesowego i rozwój infrastruktury, a także zdrowie finansów publicznych.

OECD prognozuje, że w tym roku wzrost gospodarczy w Polsce wyniesie 3,4 proc. i przyspieszy do 3,5 proc. w 2017 r. Przewidywania OECD nie zmieniały się od jesieni ubiegłego roku. OECD spodziewa się gwałtownego spadku bezrobocia i wzrostu dochodów realnych związanego ze zmniejszeniem cen żywności i energii. To zjawiska, które będą wspierać konsumpcję. Stopa bezrobocia (mierzona jako odsetek siły roboczej) prognozowana jest na poziomie 7,1 proc. w 2016 r. (wobec 7,4 proc. w ubr.) i 6,9 proc. w 2017 r. Według OECD tegoroczna inflacja wyniesie 1 proc. (wobec 0,9 proc. deflacji w ub.r.) i przyspieszy do 1,7 proc. w kolejnym roku.

Więcej na portalu WNP.pl

 

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Dobra prognoza dla polskiej gospodarki. OECD widzi wzrost dochodów

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!