XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Do polskiej armii trafi 77 samobieżnych przeciwlotniczych zestawów rakietowych Poprad

Do polskiej armii trafi 77 samobieżnych przeciwlotniczych zestawów rakietowych Poprad
Wartość umowy opiewa na blisko 2 mld zł (fot. Maciej Nędzyński/DKS MON)

Resort obrony narodowej umowę na dostawę Samobieżnego Przeciwlotniczego Zestawu Rakietowego Poprad. Wartość umowy opiewa na blisko 2 mld zł.

W obecności sekretarza stanu w MON Bartosza Kownackiego, została podpisana w środę, 16 grudnia, umowa na dostawę dla Sił Zbrojnych RP Samobieżnego Przeciwlotniczego Zestawu Rakietowego Poprad. Przedmiotem umowy jest dostawa w latach 2018-2021 77 szt. SPZR Poprad oraz pakiet szkoleniowy w zakresie eksploatacji, obsługi, napraw i remontów wyrobów. Łączny koszt realizacji umowy wynosi 1 miliard 83 miliony złotych.

- Jest to wielka radość, że kontrakt został podpisany z polską firmą, bo celem naszego rządu, założeniem naszego planu było, by program modernizacji technicznej SZ RP skierowany został właśnie w dużej mierze ku polskim przedsiębiorcom i ludziom, którzy tu pracują, żeby rozwijać nasz potencjał przemysłowy i intelektualny - powiedział sekretarz stanu Bartosz Kownacki.

Umowa ta jest zwieńczeniem prac związanych z budową, przy współpracy z Polskim Przemysłem Obronnym, wielowarstwowego systemu obrony powietrznej - w obszarze najniższej warstwy tego systemu.

Samobieżny Przeciwlotniczy Zestaw Rakietowy Poprad uzbrojony jest w rakiety bardzo krótkiego zasięgu Grom/Piorun i przeznaczony jest do wykrywania, rozpoznania i niszczenia celów powietrznych na bardzo krótkich odległościach i małych wysokościach.

Poprzez współpracę z systemem rozpoznania i posiadanie autonomicznego pasywnego systemu wykrywania i śledzenia celów zestaw jest trudny do wykrycia i odporny na zakłócenia. Zestaw charakteryzuje się wysoką manewrowością. Może pracować w systemie, jak również samodzielnie realizować zadania obrony przeciwlotniczej.

Właściwości bojowe zestawu, szczególnie takie jak wysoka mobilność i możliwość radiowej transmisji danych, zostały podporządkowane jego głównemu zastosowaniu – działaniu w systemach osłony przeciwlotniczej wojsk operacyjnych i zwalczaniu obiektów powietrznych, jak np.: samolotów, śmigłowców oraz bezpilotowych aparatów latających.

W skład SPZR Poprad wchodzą następujące elementy:
• opancerzony pojazd bazowy,
• zintegrowana głowica śledząco - celownicza, zawierająca:
• 4 wyrzutnie rakiet,sensory optoelektroniczne (kamerę termalną, kamerę światła dziennego i dalmierz laserowy),urządzenie IFF (identyfikacji swój-obcy),
• system automatycznego, optoelektronicznego śledzenia celu,
• system nawigacji inercjalnej zintegrowany z GPS,
• system łączności radiowej i przewodowej,
• system kierowania ogniem,
• układy zasilania.

Załoga SPZR Poprad składa się z dwóch osób (operatora i kierowcy).

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Do polskiej armii trafi 77 samobieżnych przeciwlotniczych zestawów rakietowych Poprad

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!