Debata Morawieckiego i byłych wicepremierów - tematem stan gospodarki

Debata Morawieckiego i byłych wicepremierów - tematem stan gospodarki
Wicepremier Mateusz Morawiecki wziął udział w debacie "Jaka przyszłość dla polskiej gospodarki - debata premierów" (fot. Ministerstwo Rozwoju/twitter)

• Wicepremier Mateusz Morawiecki wziął udział w debacie "Jaka przyszłość dla polskiej gospodarki - debata premierów".
• Politycy, odpowiadający w poprzednich rządach za gospodarkę, pytali go m.in. o system podatkowy, dialog polityczny i społeczny.

Henryk Goryszewski (wicepremier w rządzie Hanny Suchockiej, 1992/93) radził Morawieckiemu m.in, by do swoich koncepcji przekonał milczącą większość.

"Pan Morawiecki mówił o odejściu od Polski resortowej. Mnie to bardzo cieszy, bo fakt, że połączył dwa stanowiska - ministra rozwoju i ministra finansów - świadczy o tym, że to się właśnie stało. Przed nimi bardzo dużo pracy i wyzwań. Mam nadzieję, że pan Morawiecki sobie z tym poradzi, bo zagrożeniem dla finansów publicznych jest m.in. zapowiedź obniżenia wieku emerytalnego" - mówił b. wicepremier i minister gospodarki w rządzie Jerzego Buzka (1997-2001) Janusz Steinhoff.

B. wicepremier i minister finansów w rządzie SLD/PSL (1993/94) Marek Borowski apelował, by Morawiecki nie wchodził w spory polityczne: "Pan ma wizerunek fachowca, ekonomisty, bankowca, człowieka światowego. Wzbudza to zaufanie. Ale z tym zaufaniem nie jest obecnie dobrze m.in. dlatego, że te dwa plemiona polityczne albo trzy walczą ze sobą do upadłego, moja rada do pana jest: niech pan w to nie wchodzi". Jak uznał, w Polsce nie będzie wzrostu inwestycji krajowych, jeżeli nie będzie zaufania i dobrego klimatu.

Podzielone zdania były na temat roli państwa. Borowski mówił: "Uważam, że państwo ma swoją rolę do odegrania", ale wskazywał, że Strategia na rzecz odpowiedzialnego rozwoju ("Strategia Morawieckiego" - red) będzie realizowana przez zbyt dużą ilość instytucji. "Te wszystkie instytucje pana zabiją, pan nie będzie w stanie tego kontrolować".

Czytaj też: Morawiecki o prywatyzacji i dotychczasowej polityce gospodarczej

B. premier Waldemar Pawlak (koalicja SLD-PSL 1993-97), podobnie jak Janusz Piechociński (wicepremier, minister gospodarki 2012-2015) mówił, by sięgać do programów przygotowanych wcześniej. B. wicepremier, minister finansów w rządzie Donalda Tuska (2007-2013) Jacek Rostowski powiedział, by "nie naprawiać tego, co dobrze funkcjonuje".

"Skupiłbym się na edukacji i na praworządności. Gdyby państwo to zapewniało na odpowiednim poziomie, to o rozwój Polski bym się nie przejmował. Nie przejmowałbym się pułapką średniego rozwoju, bo ona nie istnieje" - powiedział Rostowski. Powiedział też, że przestrzega Morawieckiego przed brakiem rezerw na wypadek "szoków zewnętrznych".

Steinhoff życzył Morawieckiemu stworzenia przyjaznego systemu podatkowego. "Tu potrzebna jest rewolucja, a nie ewolucja" - zaznaczył.

B. premier (2004/05), wicepremier i minister finansów Marek Belka (w rządach Włodzimierza Cimoszewicza (1997) oraz Leszka Millera (2001/2002) ocenił, że program wicepremiera Morawieckiego jest długofalowy. "I w tym kontekście będę go bronił" - powiedział. "Trzymam kciuki, żeby panu Morawieckiemu udało się rozpędzić zapowiedzi o przejściu na wcześniejsze emerytury czy plany dotyczące sześciolatków, żeby zamiast do szkoły, szły do przedszkola. Te propozycje zmierzają do obniżenia podaży pracy" - dodał Belka.

Piechociński prosił Morawieckiego o prowadzenie dialogu politycznego. "Kluczowe jest, jak zdefiniujemy nasze państwo. Czy chcemy takiego państwa, gdzie polityka i władza zrobią za nas wszystko? Czy takiego państwa, w którym da nam przestrzeń do działania?" - pytał Piechociński.

 

×

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!