"Czternastka" dla górników na zasadach zarządu Kompanii Węglowej

"Czternastka" dla górników na zasadach zarządu Kompanii Węglowej
Związki odczytują postawę zarządu jako wstęp do cięcia wynagrodzeń górników. (fot.:kwsa.pl)

• Kompania Węglowa wypłaciła w poniedziałek (15 lutego) pracownikom 30 proc. należnej im nagrody rocznej (tzw. 14. pensji) za ubiegły rok.
• Resztę górnicy otrzymają 30 czerwca, wraz z odsetkami. Zarząd sam ustalił zasady wypłaty "czternastki" wobec braku porozumienia ze związkami.

- Decyzję podjęto z uwagi na bardzo trudną sytuację finansową spółki (). Rozłożenie dodatkowej nagrody rocznej, tzw. 14-tki, na raty było koniecznością - napisał zarząd spółki w poniedziałkowym komunikacie do załogi.

O tym, że "czternastka" będzie wypłacona, zamiast w całości w lutym, w dwóch ratach, w proporcjach 30 i 70 proc., zarząd spółki poinformował w miniony czwartek (11 lutego), po fiasku kolejnych rozmów ze związkowcami.

Dzień po zerwanych rozmowach, w piątek, związkowcy przekazali zarządowi swój projekt porozumienia, przewidujący wypłatę w proporcjach 40 i 60 proc. oraz zapisanie w porozumieniu wielkości tegorocznego średniego wynagrodzenia, uwzględniającego wszystkie dodatkowe świadczenia.

Przeczytaj też: Zarząd KW odpowiada związkom zawodowym

Zarząd Kompanii nie podjął jednak dalszych rozmów i potrzymał swoją czwartkową decyzję o ratalnej wypłacie "czternastki" w proporcjach 30 i 70 proc. Łącznie wypłata całego tego świadczenia kosztować będzie Kompanię 226 mln zł. Pierwszą ratę przelano na konta pracowników w poniedziałek.

- Dla zarządu Kompanii Węglowej priorytetem jest zachowanie miejsc pracy i przetrwanie firmy wraz z 11 kopalniami i 4 zakładami wchodzącymi w skład KW, oraz pozyskanie inwestorów dla dalszego funkcjonowania spółki - napisał zarząd do pracowników, wyrażając przekonanie, że wszyscy pracownicy zrozumieją wyjątkowość sytuacji.

Związkowcy nie podpisali porozumienia w sprawie zasad wypłaty "czternastki" nie tylko dlatego, że obstawali przy proporcjach wypłaty 40 i 60 proc. (jak w ubiegłym roku), ale także z tego powodu, że zależało im na zagwarantowaniu w 2016 r. średniego wynagrodzenia na poziomie zeszłego roku, z uwzględnieniem nagrody barbórkowej i rocznej, deputatu i rekompensaty węglowej oraz innych świadczeń. Zarząd godził się na zapisanie w porozumieniu średniej, ale tylko w odniesieniu do pierwszego kwartału, czyli np. bez "czternastki" i "barbórki", które wypłacane są później. Wysokość dodatkowych świadczeń zarząd chciałby negocjować.

Związki odczytują postawę zarządu jako wstęp do cięcia wynagrodzeń górników. Z materiału zaprezentowanego w końcu stycznia górniczym związkom, który w poniedziałek opisała "Gazeta Wyborcza", wynika, że średnie miesięczne wynagrodzenie górników może zmniejszyć się w przyszłym roku o ponad 1,1 tys. zł, właśnie poprzez rezygnację z nagród, deputatów czy innych dodatkowych świadczeń. Takie informacje związkowcy przekazywali górnikom również podczas ubiegłotygodniowych masówek w kopalniach; kolejne masówki zapowiedziano na najbliższą środę.

Rzecznik Kompanii Węglowej Tomasz Głogowski poinformował w poniedziałek (15 lutego), że przedstawione w styczniu związkowcom opracowanie to nie są materiały, na podstawie których podjęte są decyzje. Są to prognozy, które były przedstawiane stronom zaangażowanym w proces restrukturyzacyjny w zakresie wariantów wyniku finansowego Polskiej Grupy Górniczej (do końca kwietnia ma do niej trafić 11 kopalń KW), uwarunkowanych od przyszłego porozumienia, którego w tej chwili nie ma.

 

×

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: "Czternastka" dla górników na zasadach zarządu Kompanii Węglowej

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!