Co nowy rząd powinien zrobić z wiekiem emerytalnym? W Europie wiek rośnie, a eksperci ostrzegają

Co nowy rząd powinien zrobić z wiekiem emerytalnym? W Europie wiek rośnie, a eksperci ostrzegają
"Składek emerytalnych napływa do niego mniej więcej 78 mld zł rocznie, a wydatki na emerytury to 121 mld zł w skali roku"Fot. Flickr

Cała Europa podnosi wiek emerytalny. Najdłużej będą pracować mieszkańcy Irlandii i Wielkiej Brytanii, bo aż do 68. roku życia. W Polsce debata nad wiekiem emerytalnym nadal trwa. Wszystko jednak wskazuje na to, że wiek zostanie obniżony. To jedna z głównych obietnic wyborczych Prawa i Sprawiedliwości.

Europa od kilku lat debatuje nad potrzebą podniesienia wieku emerytalnego. Tę debatę wymusiły zmiany demograficzne. Żyjemy dłużej, spada natomiast liczba narodzin. Rośnie więc dysproporcja pomiędzy liczbą osób w wieku produkcyjnym a emerytalnym. Z danych Komisji Europejskiej wynika, że emerytury stanowią już teraz bardzo dużą i wciąż rosnącą część wydatków publicznych: obecnie średnio ponad 10 proc. PKB. Zgodnie z danymi KNF, rządy krajów wspólnoty będą musiały wydawać średnio dodatkowe 2,5 proc. ich PKB na emerytury do 2060 roku tylko po to, by sprostać istniejącym warunkom systemów emerytalnych.

Najdłużej w Anglii i Irlandii

W związku z tymi prognozami, na podniesienie wieku emerytalnego zdecydowały się niemal wszystkie kraje europejskie. Reformy nie ma na razie Luksemburg, tutaj na emeryturę mężczyźni i kobiety przechodzą w wieku 65 lat. Cały czas nad zmianami pracuje Szwecja. Obecnie wiek emerytalny wynosi tu 67 lat. Najprawdopodobniej zostanie podniesiony do 69, choć według tamtejszych władz, idealny dla finansów państwa byłby wiek 75 lat. Najdłużej, jak na razie, będą pracować mieszkańcy Irlandii i Wielkiej Brytanii. W Irlandii wiek emerytalny z obecnych 66 lat zostanie w 2028 roku podniesiony do 68. W Wielkiej Brytanii wiek emerytalny wynoszący obecnie 65 lat dla mężczyzn i 62,4 dla kobiet wzrośnie do 2028 roku do 67 lat dla obu płci, a do 2046 roku będzie wynosił 68 lat.

 67 i 65 lat standardem w UE

Większość państw europejskich zdecydowało się na podniesienie wieku emerytalnego do 67 lub 65 lat. Do 67. roku życia pracować będą mieszkańcy: Belgii, Chorwacji, Czech, Niemiec, Francji, Danii, Grecji, Włoch, Norwegii i Hiszpanii. Do 65. roku życia: Cypru, Estonii, Finlandii, Węgier, Litwy, Łotwy, Malty, Rumunii i Słowenii.

Najszybciej na emeryturę będą przechodzić mieszkańcy Słowacji. Tutaj wiek emerytalny do 2017 roku ma dla obu płci wynosić 62 lata.  Dość szybko odpocząć od pracy będą mogli także mieszkańcy Bułgarii. Państwo zdecydowało się utrzymać podział na wiek emerytalny ze względu na płeć. Obecnie na emeryturę przechodzą tu mężczyźni w wieku 61 lat i 4 miesięcy oraz kobiety w wieku 61 lat i 4 miesięcy. Do 2017 roku wiek mężczyzn wzrośnie do 65 lat, a kobiet do 63 lat w 2020 roku.

Polska debatuje

Debata nad wiekiem emerytalnym nie ominęła również Polski. Obecnie wiek emerytalny w Polsce zależy od daty urodzenia i płci. Większość kobiet osiąga go na dzień dzisiejszy w wieku 60 lat, natomiast mężczyzn w wieku 65 lat. Reforma emerytalna zakłada jednak podniesienie wieku emerytalnego i zrównanie go dla kobiet i mężczyzn. Dla obu płci miałby on wynosić 67 lat. Ma to następować sukcesywnie, z biegiem lat. Od początku 2013 roku wiek emerytalny jest podnoszony co kwartał o jeden miesiąc. Poziom 67 lat dla mężczyzn zostanie osiągnięty w 2020 roku, a dla kobiet w 2040 roku.

 

×

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!