REKLAMA

Co nam da nowe Prawo wodne? Ministerstwo wylicza

  • www.portalsamorzadowy.pl
  • Autor: Portalsamorzadowy.pl
  • 12 sierpnia 2016 14:05
Co nam da nowe Prawo wodne? Ministerstwo wylicza Wprowadzane opłaty za wodę będą dotyczyły wyłącznie jej gospodarczego wykorzystania (fot. Shutterstock)

• Ministerstwo Środowiska szacuje, że cena za 1 m sześć. wody wzrośnie od 5 groszy w gminach wiejskich, do 50 groszy w dużych miastach.
• Nowe prawo wodne ma nam jednak zapewnić bezpieczeństwo przed powodziami i ochronę zasobów wodnych.

Olbrzymie rachunki za wodę, wysokie ceny wody butelkowanej, bankrutujący rolnicy, kolejny podatek nakładany na Polaków – taki obraz zmian w Prawie wodnym może mieć przeciętny Kowalski po lekturze niektórych nagłówków gazet. Ile w tym prawdy, a ile to tylko straszenie? – pyta Ministerstwo Środowiska i wyjaśnia:

- Zmiany w Prawie wodnym wynikają z konieczności wdrożenia unijnych przepisów, tj. Ramowej Dyrektywy Wodnej. Zgodnie z dokumentem użytkownicy mają obowiązek ponoszenia opłat za wodę wykorzystywaną w celach gospodarczych. A jeśli zignorujemy unijne prawo?

- Wówczas grożą Polsce ogromne kary finansowe oraz brak uruchomienia środków na gospodarkę wodną z budżetu Unii Europejskiej na lata 2014-2020 - wyjaśnia rzecznik resortu Paweł Mucha.

Jak pisze resort, projektowana regulacja nie zakłada obciążenia wprost obywateli dodatkowymi opłatami, podatkami czy innymi daninami publicznymi.

Czytaj cały artykuł tutaj.

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA