XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Co dalej z Kontraktami Terytorialnymi? Ministerstwo odpowiada

Co dalej z Kontraktami Terytorialnymi? Ministerstwo odpowiada
Kontrakty Terytorialne to umowy zawierane pomiędzy rządem a samorządem województwa (fot.: kostrzyn.um.gov.pl)

• Propozycje uporządkowania zapisów w Kontraktach Terytorialnych zostaną przedstawione jeszcze w pierwszej połowie 2016 roku - zapowiedziała w Sejmie wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz.
• Kontrakty Terytorialne to umowy zawierane pomiędzy rządem a samorządem województwa ws. finansowania kluczowych inwestycji w regionach w latach 2014-2020.
• Są one współfinansowane z pieniędzy unijnych oraz środków krajowych.

Posłowie PO Tomasz Kostuś i Katarzyna Osos pytali w Sejmie, dlaczego Ministerstwo Rozwoju zwleka z rozpoczęciem renegocjacji Kontraktów Terytorialnych.

"Pewne propozycje uporządkowania zapisów w Kontraktach Terytorialnych zostaną przedstawione na pewno w pierwszej połowie 2016 roku. Rozpoczęliśmy również cykl spotkań z marszałkami w odniesieniu do poszczególnych programów i strategicznych inwestycji. Jesteśmy w ścieżce uzgodnieniowej" - podkreśliła wiceszefowa MR.

Jak mówiła, trudno renegocjować kontrakty, które zostały niedawno podpisane. "Warunkiem renegocjacji jest zgoda obydwu stron na wprowadzenie zmian. Można mówić o renegocjacjach (kontraktów) wtedy, kiedy spłyną pierwsze wnioski, pierwsze sprawozdania z ich realizacji. One dopiero właśnie spływają. Dopiero możemy zacząć rozmawiać o renegocjacji. Przy czym powtarzam, że kontrakt jest dokumentem stosunkowo świeżym. Wydaje się, że nie zmieniły się w sposób drastyczny warunki, które mogłyby wpływać na zmianę tych umów" - zaznaczyła.

Dodała, że obecnie w żadnym województwie nie są prowadzone renegocjacje kontraktów.

Poinformowała, że trwają teraz "końcowe uzgodnienia tzw. fiszek projektowych (wstępny opis projektów - PAP)", które jej zdaniem były "koncertem życzeń", wskazującym wiele źródeł finansowania. "Nie identyfikujemy zatem żadnych negatywnych konsekwencji dla samorządów, wynikających z procesu, który jeszcze realnie się nie zaczął" - podkreśliła.

Również wiceszef resortu rozwoju Adam Hamryszczak zwracał uwagę niedawno w rozmowie z PAP, że poprzedni rząd nie wskazał w kontraktach konkretnych źródeł finansowania bardzo wielu inwestycji, tylko potencjalne, a to wynikało - jak mówił - z kalendarza wyborczego. "Obecnie resort rozwoju sprawdza możliwości realizacji, a zwłaszcza źródła finansowania poszczególnych projektów. Weryfikowane są też przez rząd niektóre dokumenty krajowe, jak Program budowy dróg krajowych czy Program kolejowy, co może rzutować na możliwość realizacji pewnych inwestycji ujętych w kontrakcie" - podkreślił.

Hamryszczak wykluczył też czarny scenariusz prowadzący do likwidacji Kontraktów Terytorialnych. "Dokumenty te - oprócz tego, że przedstawiają przedsięwzięcia, które potencjalnie będą mogły być przeprowadzone - regulują niezwykle ważne kwestie związane z finansowaniem Regionalnych Programów Operacyjnych. To właśnie na podstawie kontraktów zarządom województw przekazywane są środki unijne w ramach RPO. Co więcej poprzez kontrakt rząd wspiera realizację wybranych typów projektów w RPO z budżetu państwa w zakresie wkładu własnego" - zaznaczył.

Renegocjacji Kontraktów Terytorialnych chcą m.in. samorządy województw: mazowieckiego, świętokrzyskiego, opolskiego, lubuskiego i warmińsko-mazurskiego. Mazowsze chce wpisać do dokumentu 39 nowych projektów, w tym m.in. energetycznych, środowiskowych i transportowych, na łączną kwotę ok. 4 mld zł. W zweryfikowanym Kontrakcie Terytorialnym dla woj. świętokrzyskiego wśród priorytetowych inwestycji znalazła się przebudowa drogi krajowej nr 42 wraz z budową obwodnicy Wąchocka. 21 nowych przedsięwzięć, których szacunkowa wartość dofinansowania ma wynieść 141 mln euro, zgłosiło z kolei do kontraktu woj. opolskie. Natomiast zarząd woj. lubuskiego chce w dokumencie nowych, ważnych dla rozwoju regionu m.in. inwestycji drogowych, dotyczących ochrony zdrowia czy ochrony przeciwpowodziowej dorzecza Odry i Warty.

Zmian w kontraktach nie planuje natomiast m.in. woj. wielkopolskie, małopolskie, łódzkie, lubelskie, zachodniopomorskie, dolnośląskie i śląskie. Chcą one jednak rozmawiać z rządem o szczegółach finansowania projektów zapisanych w tych dokumentach, kluczowych dla ich regionów.

Zaniepokojenie o los kontraktów wyraził niedawno w rozmowie z PAP dyrektor departamentu rozwoju regionalnego Pomorskiego Urzędu Marszałkowskiego w Gdańsku Radomir Matczak. Jak zaznaczył, od sześciu miesięcy nie ma żadnej wymiany poglądów pomiędzy ministerstwem a samorządem na temat zawartości KT, są tylko robocze kontakty na poziomie urzędniczym. "Także z niczym się nie posunęliśmy, nie mamy żadnych postępów w zdefiniowaniu przedsięwzięć, które będą miały szanse na dofinansowanie" - zaznaczył. "Spodziewamy się też czarnego scenariusza (uznania - PAP) że (...) kontrakty w tej formule nie sprawdziły się i nie mają sensu" - mówił Matczak.

Kontrakty Terytorialne to umowy zawierane pomiędzy rządem a samorządem województwa ws. finansowania kluczowych inwestycji w regionach w latach 2014-2020. Są one współfinansowane z pieniędzy unijnych oraz środków krajowych. Kontrakt jest dokumentem otwartym, a to umożliwia wprowadzanie w nim zmian.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Co dalej z Kontraktami Terytorialnymi? Ministerstwo odpowiada

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!