XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

CETA: Rząd przygotowuje stanowisko. Opozycja grzmi, że za późno

CETA: Rząd przygotowuje stanowisko. Opozycja grzmi, że za późno
Minister Witold Waszczykowski jest przekonany, że Polska ma dość czasu by wypracować stanowisko wobec porozumienia CETA. (fot.:MSZ/twitter.com)

• Witold Waszczykowski, szef MSZ przekonywał, że wprawdzie czasu na sprawdzenie umowy CETA nie jest zbyt wiele, ale Polska zdąży się jej przyjrzeć.
• A jest czemu się przyglądać. Minister podkreślał, że "haczyki" CETA dotyczą kwestii sądowych, czy spraw zrzeszania się pracowników i trzeba je sprawdzić.
• Kukiz'15 i PSL widzą w działaniach rządu bierność i wzywają do bardziej stanowczego zabierania głosu na arenie międzynarodowej.

Minister Witold Waszczykowski mówił w wywiadzie dla TVP, jak kształtuje się polityka rządu wobec negocjowanej umowy CETA. Rozmowa miała miejsce 29 września, a CETA to porozumienie gospodarcze między UE, a Kanadą.

- Wypracowujemy stanowisko w sprawie CETA - zaczynał wypowiedź w czwartek (29 września) szef MSZ. - Ostateczny dokument wynegocjowany między Unia a Kanadą pojawił się w lipcu, czyli dość niedawno.

Waszczykowski podkreślał, że dano niewiele czasu państwom członkowskim na zapoznanie się z ustaleniami, ale jest go dość. Termin ostateczny dla władz krajów członkowskich to koniec października 2016 roku.

O samym porozumieniu Waszczykowski wypowiedział się tak: - CETA jest istotne geopolitycznie i handlowo, ale są w niej "haczyki", które musimy sprawdzić. To są kwestie dotyczące arbitrażu, sądownictwa - chodzi o korporacje - a także organizacje zrzeszające pracowników. To może być forpoczta porozumienia między UE a USA (TTIP - red.). Musimy być w tym temacie dokładni i sprawdzić, czy nie popełnimy błędów, które mogłyby rzutować na to następne porozumienie.

Czytaj: Kukiz'15 chce działań wobec CETA

Opozycja głośno krzyczy "nie"

Politycy opozycji, z naciskiem Kukiz'15 i Polskiego Stronnictwa Ludowego (PSL) chcą zatrzymania negocjacji, a przynajmniej zawieszenia obowiązywania CETA. Opozycja chce sprawdzić dokładnie, jak wynegocjowane w toku rozmów UE - Kanada, przepisy będą wpływać na polskie praktyki gospodarcze, w tym zwłaszcza na rolnictwo.

 - Polskie Stronnictwo Ludowe mówi stanowcze nie, mówi stanowcze nie rządowi - podkreślił na konferencji prasowej w Sejmie rzecznik ludowców Jakub Stefaniak w środę (28 września). - Apelujemy by nie wymachiwali szabelką, tak jak to robią tutaj w Polsce, tylko żeby postawili się na forum Unii Europejskiej i nie zgodzili się na to, żeby ta żywność trafiała do Polski - dodał.

Według Mirosława Maliszewskiego jeżeli rząd nie ma odwagi odmówić, jeżeli prowadzi politykę wobec UE na kolanach to niech tę decyzję zostawi polskiemu parlamentowi. - My jako posłowie będziemy wiedzieli, co z tą umową zrobić - podkreślił.

Poseł ocenił, że CETA wydaje się być bardzo niekorzystna dla polskiej gospodarki, a szczególnie dla polskiego rolnictwa. "Ta umowa stwarza wiele zagrożeń, chociaż mówi się, że może być szansą. Jeżeli tak, to dla jakichś wielkich korporacji, zwłaszcza tych za oceanem" - przekonywał Maliszewski.

- Wiele praktyk międzynarodowych pokazuje, że tego typu umowy, a szczególnie ta umowa i idąca dalej w konsekwencjach umowa TTIP ze Stanami Zjednoczonymi, może spowodować, że europejskie, tradycyjne, rodzinne rolnictwo przegra z wielkim farmerskim, dotowanym przez administrację publiczną rolnictwem amerykańskim, czy kanadyjskim - zauważył poseł.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: CETA: Rząd przygotowuje stanowisko. Opozycja grzmi, że za późno

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!