XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Broniarz o expose: zmiany w edukacji bez merytorycznego uzasadnienia

Broniarz o expose: zmiany w edukacji bez merytorycznego uzasadnienia
(fot. Krzysztof Białoskórski/sejm.gov.pl)

Proponowane przez premier Beatę Szydło zmiany w edukacji, m.in. rezygnacja z gimnazjów, są pozbawione merytorycznego uzasadnienia - ocenia Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego. Jego zdaniem w expose zabrakło też „konkretu ekonomicznego".

"Zapowiedzi pani premier wynikają bardziej z przesłanek politycznego chciejstwa, niż z rzeczywistych uwarunkowań, które te zmiany by wymuszały. Aby wskazać na potrzebę zmian, najpierw musi być ocena - pewna podstawa, która te zmiany będzie wymuszała, stanie się ich przyczyną. Natomiast w sferze edukacji nikt takich badań nie przeprowadził" - powiedział Broniarz.

Według niego "bez wątpienia merytorycznego uzasadnienia pozbawiona jest propozycja powrotu do ośmioletniej szkoły podstawowej i czteroletniego liceum, bo tutaj nikt do tej pory, mimo że ZNP wielokrotnie do tego zachęcał, nie dokonał takiej rzeczowej merytorycznej oceny funkcjonowania dotychczasowego modelu sześć-trzy-trzy" - mówił w środę Broniarz, przypominając, że ZNP zachęcał do przeprowadzenia takich badań m.in. prezydenta Bronisława Komorowskiego, ale bezskutecznie.

"A teraz pojawia się arbitralna - moim zdaniem - decyzja, propozycja wyrzucenia na śmietnik dorobku tysięcy nauczycieli i milionów dzieci, absolwentów gimnazjów i wsadzenia tego wszystkiego do kosza, bo negatywnie o gimnazjach wypowiedzieli się ci, którzy gimnazja znają z opowieści, bo na pewno nie byli uczniami gimnazjów. Tego rodzaju przesłanki, będące efektem pozbawionej merytoryczności, ale nasyconej emocjami dyskusji o gimnazjach, nie dają powodu, aby te gimnazja kasować. Ja nie twierdzę, że w gimnazjach wszystko jest OK - tak nie jest - ale zdecydowanie prościej, łatwiej i taniej jest coś naprawić, aniżeli burzyć i zaczynać od nowa" - przekonywał prezes ZNP.

Zabrakło mi w przemówieniu pani premier konkretu ekonomicznego - ZNP od wielu miesięcy domaga się zwiększenia nakładów na edukację, w tym na płace nauczycieli. Jeżeli chcemy mówić o wzroście prestiżu nauczycieli, to nie zrobimy tego samą ideologią i zmianą kanonu lektur. Tu potrzebne są większe nakłady na edukację, na płace dla nauczycieli" - powiedział Broniarz. "Brakuje mi informacji o nakładach na edukację, o tym na przykład, jak wspomóc edukację przedszkolną bez objęcia przedszkoli subwencją" - dodał prezes ZNP.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Broniarz o expose: zmiany w edukacji bez merytorycznego uzasadnienia

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!