Brexit: Zaburzenia w wymianie handlowej, straty polskiego rolnictwa i wzrost cen na Wyspach

Brexit: Zaburzenia w wymianie handlowej, straty polskiego rolnictwa i wzrost cen na Wyspach
Na wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej może sporo stracić polskie rolnictwo (fot. Shutterstock)

- Na wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej może sporo stracić polskie rolnictwo. Poza tym Brexit może oznaczać zaburzenia w wymianie handlowej i rodzić pewne niebezpieczeństwo dla konkurencyjności polskich produktów na rynku brytyjskim - mówi Marta Skrzypczyk, koordynator analityków agrobiznesu w Departamencie Agrobiznesu Banku Zachodniego WBK.

- Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej oznacza konieczność renegocjacji umów handlowych, a to proces czasochłonny, który będzie powodował zaburzenia w wymianie handlowej. Możliwe jest ustalenie systemu ceł, lub też ograniczeń pozataryfowych, wprowadzenie kontyngentów, co będzie rodziło pewne niebezpieczeństwo dla konkurencyjności polskich produktów na rynku brytyjskim – mówi Marta Skrzypczyk.

- Trzeba jednak pamiętać, że Wielka Brytania lokuje na rynku unijnym żywność o wartości 16 mld euro. Ponadto obecnie jest uzależniona od importu – tylko około 60 proc. żywności spożywanej w tym kraju jest rodzimej produkcji. Wszelkie zaburzania w handlu oraz wyższe koszty transakcyjne, będące efektem wyjścia Wielkiej Brytanii z UE, będą zatem prowadziły do wzrostu cen żywności w tym kraju - zaznacza.

- Istnieją więc przesłanki, które wskazują, że obie strony (WB oraz UE) w przyszłości będą próbowały zbudować zasady wymiany handlowej, które będą jak najmniej uciążliwe dla przedsiębiorców – mówi też Koordynator Analityków Agrobiznesu w Departamencie Agrobiznesu Banku Zachodniego WBK.

Czytaj cały artykuł tutaj.

 

×

SŁOWA KLUCZOWE

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Brexit: Zaburzenia w wymianie handlowej, straty polskiego rolnictwa i wzrost cen na Wyspach

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!