Bezpieczeństwo energetyczne priorytetem rządu

• Ministerstwo Rozwoju we współpracy z innymi resortami przygotowało projekt „Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju”.
• Jednym z podstawowych celów strategii, jak podkreślają jej autorzy, jest bezpieczeństwo energetyczne, co wymaga dywersyfikacji zarówno źródeł, jak i kierunków dostaw paliw i energii.

Wśród projektów strategicznych przewidzianych do przygotowania i realizacji do roku 2020 wymieniono kontynuację „Programu polskiej energetyki jądrowej”. Chodzi o przyśpieszenie opóźnionego zdaniem rządu procesu wdrażania energetyki jądrowej w Polsce.

Program obejmuje wsparcie i skoordynowanie krajowych przedsiębiorstw w ich przygotowaniach do realizacji prac dla energetyki jądrowej oraz przygotowanie do budowy dwóch elektrowni jądrowych (EJ) w ramach PPEJ, o łącznej mocy ok. 6000 MW netto (4-8 jądrowych bloków energetycznych).

Ale na tym nie koniec. Jak pisze „Rzeczpospolita” rząd rozważa też budowę małych (dysponujące mocą rzędu 6 tys. MW) reaktorów termojądrowych produkujących równocześnie energię i ciepło. W rozmowach z dziennikiem eksperci rynku paliw i energii wymieniają nawet, gdzie takie małe reaktory w Polsce mogą się sprawdzić.

- Małe reaktory z powodzeniem mogłyby zastępować w niektórych miastach elektrociepłownie działające na węgiel kamienny – twierdzi w rozmowie z RzP Michał Wilczyński, były główny geolog kraju.

Wymienione zostały takie miasta jak Opole, Szczecin, Połaniec, gdzie elektrownie węglowe są wyeksploatowane i oprócz zapotrzebowania na energię istnieje lub będzie powstawał przemysł zdolny do odebrania ogromnych ilości produkowanej w tym procesie pary – pisze dziennik.

Czytaj cały artykuł tutaj.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Bezpieczeństwo energetyczne priorytetem rządu

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!