Będzie wsparcie dla innowacyjnych przedsiębiorstw

Będzie wsparcie dla innowacyjnych przedsiębiorstw
Sejm za wspieraniem innowacyjności

Przegłosowane przez Sejm nowela dotycząca wspierania innowacyjności ma, dzięki ulgom podatkowym, dać impuls przedsiębiorcom do intensyfikacji prac badawczo-rozwojowych.

Ulga podatkowa dla inwestujących w innowacje będzie obowiązywać dwa lata - zakłada przyjęta w piątek przez Sejm nowela dotycząca wspierania innowacyjności.

Za przyjęciem regulacji głosowało 282 posłów, jeden był przeciw, a 149 wstrzymało się od głosu.

- Bardzo się cieszę, że udało się przyjąć tę ważną dla nauki i biznesu ustawę - skomentowała minister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Lena Kolarska-Bobińska w komunikacie przesłanym PAP. Podkreśliła, że innowacyjność polskich przedsiębiorstw jest nadal mniejsza niż w krajach zachodnich. - Jeśli myślimy o nowoczesnej gospodarce, musimy postawić na nowatorską naukę i badania. Przed nami długa droga, ale nowe przepisy pozwolą na dogonienie europejskiej elity - dodała minister.

Ulgi w kosztach i podatkach

Nowela wprowadza zamknięty katalog kosztów kwalifikowanych na badania i rozwój - podlegających odliczeniu - czego nie było w projekcie prezydenckim. Zaproponowano odliczenie kosztów kwalifikowanych od podstawy opodatkowania oraz inne ich limity.

Kwota kosztów kwalifikowanych nie mogłaby przekroczyć wielkości 10, 20 i 30 proc. w zależności od rodzaju poniesionych wydatków i wielkości przedsiębiorstw. Jednocześnie ulga dla podmiotów venture capital miałaby obowiązywać dwa lata. - W przypadku rynku venture capital spółki podwyższonego ryzyka, które w 2016 r. albo 2017 r. nabędą udziały lub akcje innych spółek, będą mogły korzystać ze zwolnienia dla dochodów ze zbycia takich udziałów bez względu na termin dokonania operacji - tłumaczył wcześniej w Sejmie Piotr Cieśliński (PO) z podkomisji pracującej nad projektem.

Dodał, że spółka podwyższonego ryzyka będzie musiała mieć nie mniej niż 10 proc. udziałów w spółce, w którą inwestuje, przez okres co najmniej dwóch lat. Ponadto będzie musiała szczegółowo informować urzędy skarbowe o swoich inwestycjach.

Limit czasowy to dobre rozwiązanie

Wiceminister finansów Jarosław Neneman mówił wcześniej, że ulgi podatkowe dobrze jest wprowadzać na czas określony. - Po to, żeby po jakimś czasie zobaczyć, jak ulga funkcjonuje. Jeśli funkcjonuje dobrze (...), zawsze można ją przedłużyć. Jeśli jej efekty są niezadowalające, to ona z czasem sama zniknie i uważamy, że to jest bardzo dobre rozwiązanie - wyjaśnił. Dodał, że zmiana dot. ulgi na badania i rozwój ma m.in. utrudnić działania "niezgodne z duchem ustawy". Jej skutki dla budżetu obliczono na 200 mln zł rocznie.

Pierwsze czytanie prezydenckiego projektu o zmianie niektórych ustaw w związku ze wspieraniem innowacyjności odbyło się w kwietniu.

Wsparcie komercjalizacji, nauki i biznesu

Ówczesny prezydent Bronisław Komorowski zaproponował nowelizację dziewięciu ustaw: o szkolnictwie wyższym, instytutach badawczych, Polskiej Akademii Nauk, stopniach naukowych i tytule naukowym, promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, cudzoziemcach, podatku CIT, podatku PIT i rachunkowości.

Po pierwsze przewidziano w nich zniesienie opodatkowania wkładu w postaci własności intelektualnej i przemysłowej; ma to zwiększyć zakres komercjalizacji badań naukowych i współpracy nauki z biznesem. Przyczynić się to ma do rozwoju venture capital (forma inwestowania w innowacyjne, a przez to obarczone podwyższonym ryzykiem projekty).

 

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Będzie wsparcie dla innowacyjnych przedsiębiorstw

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!