Będą utrudnienia dla gmin i samorządów w gospodarce śmieciami

Będą utrudnienia dla gmin i samorządów w gospodarce śmieciami
Plan zakłada, że do 2020 r. recyklingowi powinno być poddawane 50% odpadów komunalnych (fot.nysa.eu)

• Do 25 kwietnia potrwają konsultacje aktualizacji Krajowego planu gospodarki odpadami (KPGO), którego jednym z głównych celów jest wzrost poziomu recyklingu w Polsce.
• Jedni oceniają dokument jako mało postępowy, inni widzą w nim szansę na realną, a nie tylko widoczną „na papierze”, poprawę zagospodarowania śmieci.
• Trudniej będzie o nowe instalacje, ale operatorzy działających RIPOK-ów mogą spać spokojnie. Zamiast likwidacji można spodziewać się modernizacji instalacji MBP.
• Nierozwiązany problem jest taki, że bez dodatkowych narzędzi gminy nadal mogą mieć problem z przekonywaniem mieszkańców do segregowania śmieci.

Jak informowaliśmy, przekazany do konsultacji Krajowy plan gospodarki odpadami, wraz z opracowaniem prognozy oddziaływania na środowisko, obejmuje zakres zadań koniecznych do podjęcia w celu zapewnienia zintegrowanej gospodarki odpadami w kraju.

O ocenę dokumentu poprosiliśmy niezależnych ekspertów i praktyków zajmujących się od lat gospodarką odpadową.

- Moim zdaniem to dobry, ambitny plan gospodarczy, który idzie dalej niż wytyczne Komisji Europejskiej. KE mówi o uzyskaniu do 2020 r. 50-procentowego poziomu odzysku 4 frakcji (szkło, papier, metale, tworzywa sztuczne), a KPGO zakłada odzysk wszystkich odpadów – mówi Andrzej Bartoszkiewicz, autor systemu EkoAB. – Dla gmin i wielu firm skończy się śmieciowe „eldorado” czyli podpisywanie umów na odzysk odpadów realizowany tylko na papierze i radosna twórczość w sprawozdaniach – dodaje.

Więcej na PortalSamorządowy.pl

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

SŁOWA KLUCZOWE

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Będą utrudnienia dla gmin i samorządów w gospodarce śmieciami

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!