REKLAMA

Bank Światowy będzie wspierał rozwój uboższych regionów Polski

  • Autor: ISBnews
  • 25 lipca 2016 14:56
Bank Światowy będzie wspierał rozwój uboższych regionów Polski o współpracy z ekspertami BŚ, Ministerstwem Rozwoju (MR) i Komisją Europejską (KE) zostały wybrane województwa podkarpackie i świętokrzyskie (fot.:pixabay.com)

• Bank Światowy (BŚ) rozpoczyna prace nad nowym projektem mającym na celu wsparcie rozwoju uboższych regionów Polski poprzez lepsze wykorzystanie środków unijnych na lata 2014-2020 - podała instytucja.
• Do współpracy z ekspertami BŚ, Ministerstwem Rozwoju (MR) i Komisją Europejską (KE) zostały wybrane województwa podkarpackie i świętokrzyskie.

"Projekt BŚ jest częścią inicjatywy KE, która oprócz wybranych województw w Polsce obejmie także dwa regiony w Rumunii. Polska i Rumunia to pierwsze dwa kraje, w których przeprowadzany jest pilotaż. Jego celem jest zwiększenie efektywności wykorzystania środków unijnych i wspieranie rozwoju społeczno-gospodarczego na szczeblu lokalnym" - czytamy w komunikacie.

"Pomimo ogromnych postępów jakie Polska zrobiła w ostatnich latach, wciąż na szczeblu lokalnym istnieje pole do dalszej poprawy w zakresie konkurencyjności, innowacyjności czy przedsiębiorczości. Wierzymy, że przy odpowiednim wsparciu publicznym i przy użyciu właściwych polityk, uda się wydobyć ogromny potencjał, jaki drzemie w tych regionach i ich lokalnych społecznościach" – powiedział dyrektor regionalny BŚ na Unię Europejską Arup Banerji, cytowany w komunikacie.

W ramach projektu, eksperci BŚ skupią się działaniach na rzecz rozwijania współpracy pomiędzy światem nauki i biznesu, wspierania szkolnictwa zawodowego, rozwijania lokalnej przedsiębiorczości i ułatwienia rozpoczynania działalności gospodarczej.

Czytaj też: Minister rozwiązał niemiecki problem Ursusa

"Wynikiem prac BŚ ma być raport z rekomendacjami, który powstanie do połowy przyszłego roku. Ponadto, eksperci banku będą wspierać lokalne władze województw podkarpackiego i świętokrzyskiego we wdrażaniu wspólnie wypracowanych zaleceń i rekomendacji. W województwach tych funkcjonują już grupy robocze dla poszczególnych obszarów projektu. W skład grup roboczych wchodzą przedstawiciele lokalnej administracji, biznesu, sektora pozarządowego oraz eksperci BŚ" - czytamy dalej.

W poprzednich latach Bank Światowy pomagał władzom regionalnym i lokalnym m.in. w tworzeniu i przeglądzie wojewódzkich strategii rozwoju (województwa lubelskie i śląskie) oraz opracowywaniu strategii innowacji (województwo świętokrzyskie), w planowaniu zielonych rozwiązań transportowych (Białystok, Lublin) i we wzmacnianiu zdolności do długofalowego planowania i zarządzania finansami lokalnymi, podano także.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA