XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

ARiMR przypomina rolnikom, że mogą składać wioski o dopłaty

ARiMR przypomina rolnikom, że mogą składać wioski o dopłaty
Rolnicy, którzy mają powyżej 15 hektarów ziemi ornej dodatkowo muszą mieć w gospodarstwie obszary proekologiczne (EFA). (fot.:wikipedia.org/CC)

16 maja upływa termin przyjmowania wniosków o dopłaty bezpośrednie za 2016 r. Dotychczas do biur powiatowych Agencji wnioski dostarczyło ok. 193 tys. rolników, czyli nieco mniej niż w ubiegłym roku - poinformowała wiceprezes ARiMR Halina Szymańska.

W 2015 r. o dopłaty bezpośrednie ubiegało się 1 mln 355 tys. rolników. Na dopłaty za 2016 r. jest 3,4 mld euro (ok. 14 mld zł). Szacuje się, że na działania obszarowe w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich za rok 2016, czyli dopłaty ONW, płatności rolnośrodowiskowe (PROW 2007 - 2013), rolno-środowiskowo-klimatyczne, ekologiczne czy zalesieniowe, zostanie wypłacona kwota ok. 2,7 mld zł.

Na jednym formularzu rolnik może ubiegać się o kilka rodzajów płatności. Warunki przyznawania dopłat w stosunku do ubiegłego roku nie ulegają zmianie. Wprowadzono jedynie wymóg posiadania tytułu prawnego do gruntów Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa, do których rolnik ubiega się o płatności. Ma to na celu wyeliminowanie nadużyć polegających na bezumownym użytkowaniu gruntów Agencji Nieruchomości Rolnych.

Przeczytaj: NBP oceniło podaż pieniądza w marcu 

Wiceprezes podkreśliła, że szybsze dostarczenie dokumentów gwarantuje wcześniejszą weryfikację wniosku, a także daje możliwość jego poprawienia do końca maja bez żadnych konsekwencji. Natomiast jeżeli rolnik nie zdąży go złożyć w terminie, to może to zrobić tylko do 10 czerwca, ale za każdy dzień opóźnienia należna dopłata będzie pomniejszana o 1 proc. Zmiany dokonane we wniosku lub załączniku graficznym dokonane po 10 czerwca nie będą uwzględniane.

W tym roku, tak jak w poprzednich, Agencja wysłała do rolników częściowo wypełnione spersonalizowane wnioski. Szymańska zaapelowała do wnioskodawców, by dokładnie sprawdzili czy są one zgodne ze stanem faktycznym. Dodała, że w razie potrzeby można też pobrać wniosek ze strony internetowej Agencji www.arimr.gov.pl.

Przy wypełnianiu wniosku trzeba pamiętać, że suma powierzchni gruntów ornych deklarowanych na danej działce ewidencyjnej powinna być równa sumie powierzchni upraw na tej działce ewidencyjnej. Trawy na gruntach ornych powinny być zadeklarowane jako odrębne działki rolne.

Do każdej działki ewidencyjnej, nawet deklarowanej po raz pierwszy, do wniosku należy dołączyć załącznik graficzny z wyrysowanymi działkami rolnymi.

Wiceprezes przypomniała, że rolnicy, którzy posiadają co najmniej 10 ha gruntów ornych, muszą stosować dywersyfikację upraw. Jeżeli rolnik posiada od 10 do 30 ha gruntów ornych, musi obsiać je co najmniej 2 różnymi uprawami, przy czym główna uprawa nie może zajmować więcej niż 75 proc. powierzchni. Natomiast jeżeli rolnik ma więcej niż 30 ha gruntów ornych, wówczas musi posiać na nich co najmniej 3 różne uprawy, przy czym główna uprawa nie może zajmować więcej niż 75 proc. gruntów ornych, a dwie uprawy główne łącznie nie mogą zajmować więcej niż 95 proc. powierzchni.

Przeczytaj: Rząd nie zamierza podnosić VAT. Oto szczegóły stanowiska rady ministrów 

Rolnicy, którzy mają powyżej 15 hektarów ziemi ornej dodatkowo muszą mieć w gospodarstwie obszary proekologiczne (EFA). Na ten cel muszą przeznaczyć 5 proc. powierzchni gruntów. Do takich obszarów zaliczają się np. grunty ugorowane, oczka wodne, pasy gruntów wzdłuż granic lasu, zagajnik, międzyplony.

Zdecydowana większość rolników dostarcza dokumenty o dopłaty bezpośrednie w formie papierowej, ale od kilku lat można jest wysyłać przez internet. Jak zauważyła wiceprezes, na razie e-wnioski nie są popularne - w tym roku drogą elektroniczną złożono tylko ok. 250 wniosków. "Prawdopodobnie powodem jest wypełnianie załączników graficznych, pracujemy jednak nad uproszczeniami wniosków" - wskazała Szymańska. Aby skorzystać z aplikacji e-wniosek, trzeba mieć specjalny login i kod dostęp do systemu informatycznego ARiMR. Kto go nie posiada, musi wystąpić do kierownika biura powiatowego o nadanie takich uprawnień.

Minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel w marcu br. zwrócił się z prośbą do Komisji Europejskiej o wydłużenie terminu przyjmowania wniosków do połowy czerwca. Na razie odpowiedzi nie ma. Decyzja w tej sprawie może zapaść w przyszłym tygodniu. 

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: ARiMR przypomina rolnikom, że mogą składać wioski o dopłaty

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!