Akcja informacyjna w kopalniach pod hasłem sprzeciwu wobec cięć płac

Akcja informacyjna w kopalniach pod hasłem sprzeciwu wobec cięć płac
Impas w górnictwie trwa. 10 lutego kolejna runda rozmów. (fot.: Helen Simonsson/flickr.com/CC BY-SA 2.0)

Górnicze związki zorganizowały we wtorek (9 lutego) całodniową akcję informacyjną w kopalniach Kompanii Węglowej. Podczas masówek deklarują sprzeciw wobec obniżki wynagrodzeń górników, a powrót do rozmów uzależniają od wycofania wypowiedzenia porozumienia zawartego pół roku temu z zarządem.

Chodzi o porozumienie gwarantujące górnikom niezmienność warunków pracy i płacy przez rok po przekazaniu 11 kopalń Kompanii do nowego podmiotu - Polskiej Grupy Górniczej. Grupa ma rozpocząć działalność 1 maja.

Na środę zarząd Kompanii zaprosił związkowców na rozmowy, proponując, by tematem spotkania były zasady wypłaty tzw. czternastej pensji, którą firma chce wypłacić górnikom w ratach. Związkowcy nie zdecydowali jeszcze ostatecznie czy wezmą udział w spotkaniu, ponieważ ich warunkiem jest wcześniejsze wycofanie się zarządu z wypowiedzenia porozumienia z lipca 2015 r.

Szef Solidarności w Kompanii Bogusław Hutek powiedział, że związkowcy ustalają obecnie, czy jest szansa na to, aby w środowych rozmowach wziął udział wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski, który miałby przedstawić stanowisko tego resortu w sprawie wycofania wypowiedzenia. Wówczas związkowcy są skłonni przyjść na spotkanie. Nie zamierzają natomiast w nim uczestniczyć jeżeli okaże się, że zarząd chce rozmawiać tylko o "czternastkach", a sprawa wypowiedzenia pozostanie bez rozstrzygnięcia.

Przeczytaj: Paweł Kukiz o uchodźcach

Rzecznik Kompanii Węglowej Tomasz Głogowski powiedział, że sprecyzowanym w zaproszeniu tematem rozmów jest wypłata "czternastek"; Kompania nie ma informacji, aby w rozmowach miał uczestniczyć wiceminister.

We wtorek od wczesnego rana w kopalniach Kompanii trwają masówki informacyjne; ostatnie odbędą się około północy.

- Zainteresowanie na pierwszej zmianie było ogromne. Myślę, że podobnie będzie na kolejnych zmianach. Ludzie chcą pełnej informacji; doskonale pamiętają przedwyborcze i powyborcze deklaracje rządzących wobec górników i całej branży. Chcą wiedzieć, jak to będzie wyglądać w praktyce - powiedział Hutek.

Podczas briefingu prasowego po porannej masówce w kopalni Pokój w Rudzie Śląskiej szef Solidarności w tym zakładzie Dariusz Kulpa poinformował, że związkowcy przedstawiają załodze sytuację i zagrożenia, jakie - ich zdaniem - wynikają z działań planowanych przez zarząd Kompanii.

- Przede wszystkim mówiliśmy o tym, że zarząd nie prowadzi z nami szczerego i rzetelnego dialogu, tylko poprzez szantaż, poprzez wypowiedzenie porozumienia z 17 lipca 2015 r., chce wymusić pewne rozwiązania, na które strona społeczna nie da przyzwolenia - mówił Kulpa.

Przedstawiciele Kompanii Węglowej nie komentują związkowej akcji ani informacji przekazywanych podczas masówek. Rzecznik Kompanii tłumaczy, że zarząd prowadzi bezpośredni dialog ze związkami i nie chce rozmawiać z nimi za pośrednictwem mediów. Podtrzymał wolę kontynuowania rozmów ze stroną społeczną; dowodem na to ma być m.in. propozycja środowego spotkania.

Związkowcy liczą, że w środę Ministerstwo Energii - zgodnie z daną związkowcom w piątek obietnicą - w tym tygodniu przedstawi swoje stanowisko w sprawie dalszych rozmów i wycofania się zarządu KW z wypowiedzenia porozumienia z 17 lipca. Wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski powiedział w poniedziałek, że stanowisko resortu będzie przekazane związkom w środę lub czwartek.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Akcja informacyjna w kopalniach pod hasłem sprzeciwu wobec cięć płac

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!