REKLAMA

500 zł na dziecko? PiS ujawnia szczegóły

  • Autor: TM
  • 28 października 2015 06:47
500 zł na dziecko? PiS ujawnia szczegóły Z dodatków skorzysta nawet 3,6 mln dzieci. Fot. mylifechanger.org

Dzięki dodatkom rocznie w gospodarkę wpompowane zostaną prawie 22 mld zł. Ustawa wprowadzająca comiesięczne wypłaty po 500 zł na dzieci to sztandarowy projekt PiS – przypomina ”Dziennik Gazeta Prawna”.

PiS zamierza uruchomić program już w przyszłym roku.

Ustawa od 1 marca?

Chcemy uchwalić ustawę jak najszybciej. Wydaje się, że jej wejście w życie 1 marca jest dobrym terminem - ujawnił Henryk Kowalczyk, jeden z autorów programu gospodarczego PiS.

Jego zdaniem przepisy mogłyby wejść w życie jeszcze wcześniej, bo już 1 stycznia 2016 r., ale w takim wariancie wypłaty rozpoczęłyby się w trzecim-czwartym miesiącu obowiązywania nowych regulacji.

Autorzy projektu szacują, że beneficjentów z niskimi dochodami będzie około 790 tys. (dostaną 500 zł już na pierwsze dziecko). W sumie z dodatków skorzysta nawet 3,6 mln dzieci (bez względu na dochody świadczenie będzie przysługiwało na drugie i każde kolejne dziecko).

 Ustawa zostanie przedstawiona w pakiecie z projektami podatkowymi PiS. Tak aby od razu znaleźć dla niej finansowanie. Bo koszty będą niemałe - pełen rok działania programu to, licząc z grubsza, wydatek rzędu 22 mld zł - uważa Kowalczyk.

Najsłabszy punkt

To najsłabszy punkt układanki. Przyszłoroczny budżetjuż jest napięty, tymczasem PiS proponuje zwiększenie wydatków o 6 proc. Nie wiem, gdzie mu się uda wygospodarować środki na ten cel. I czy zwiększenie efektywności poboru podatków przyniesie tak duże efekty w tak krótkim czasie - komentuje Grzegorz Maliszewskie, główny ekonomista Banku Millennium.

Podkreśla jednak, że z drugiej strony "uruchomienie wypłaty dodatków będzie dla gospodarki mocnym impulsem, który może się przełożyć na wzrost dynamiki PKB. Przede wszystkim przez wyższą konsumpcję".

Skomentuj (2 komentarzy)

  • Zdziwiona 2015-10-29 01:16:28
    Widać, że pomysłodawca projektu ustawy "500 plus" absolutnie nie ma kompetencji w zakresie polityki społecznej. Ta ustawa to jeden wielki bubel niezgodny z konstytucją. Jest tam tyle paradoksów, że aż dziwi, że nie dokonano wcześniej dogłębnych analiz problemu.
  • aaa 2015-10-28 08:58:36
    Grecja bis? bez € będzie ciężko :)REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA