Komentarze 1

DODAJ KOMENTARZ
LR Leszek Rodziewicz 2017-03-28 12:32:10
KOMENTARZ do filmiku „Polak mały” produkcji BEP IPN w Krakowie Niestety jest mi przykro, że nadal muszę protestować przeciwko upowszechnianiu filmiku "Polak mały" będący częścią tego pakietu patriotycznego. Odpowiedzcie sobie sami na pytanie: czy z tego filmiku /uważam za szkodliwego/dowiecie się prawdy, że nasze biało-czerwone barwy narodowe symbolizują największe dzieło naszych przodków-tradycje Rzeczypospolitej Obojga Narodów? Państwa powstałego drogą pokojową, które przetrwało ponad 409 lat i wytworzyło nową jakość naszego narodu. Nasze barwy narodowe jako jedne z nielicznych w świecie są ustanowione specjalną ustawą w dniu 7 lutego 1831 roku. W czasie trwającej wojny z Rosją Sejm Królestwa polskiego Uchwalił: Kokardę narodową stanowić będą kolory herbu Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego to jest kolor biały z czerwonym. Pytam : czy te informacje znajdziecie w tym patriotycznym pakiecie? Załączam mój komentarz sprzed 2 lat. leszek(Gość), 18 Luty 15 18:27 Leszek Rodziewicz Kiedy zapoznałem się z treścią listu Pani Kamili Sachnowskiej /współautorki tego filmiku/ skierowanego do rodziców i nauczycieli mówiącego że :.. nie ma wychowania patriotycznego bez nauki podstawowego kodu tożsamości Polaków, który tworzą barwy narodowe, herb i hymn. Dziedziczymy ten kod po przeszłych pokoleniach i powinniśmy przekazać go następnym....zastygłem w zachwycie. Niestety po obejrzeniu filmiku "Polak mały" ten zachwyt zamienił się w przerażenie. Jestem zdruzgotany jego poziomem jak i skalą jego fałszerstwa o polskich symbolach narodowych. Nie są bowiem do akceptacji twierdzenia, że: biel na fladze to czystość jaką reprezentuje Orzeł, zaś czerwień jego waleczność i odwagę oraz krew przelaną przez Polaków w obronie Ojczyzny Także nie jest do przyjęcia twierdzenie jakoby Orzeł Biały symbolizował nasze państwo samotnie przez wieki aż do dzisiaj. Prawda jest zdecydowanie inna. Geneza i symbolika naszych barw narodowych jest ściśle związana z herbem naszego państwa. Nie tym dzisiejszym, lecz herbem który powstał z połączenia herbów Królestwa Polskiego-Orła Białego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego -Pogoni i symbolizował nasze państwo i naród przez ponad 500 lat Na obydwu herbach występują te same kolory. Tło tarcz herbowych jest czerwone, godła natomiast Orzeł Biały i Pogoń mają barwę białą. Ujęte zostały razem na czterodzielnej tarczy herbowej. Ten herb można zobaczyć m.in. na wieży Zamku Królewskiego jak i na cokole Kolumny Zygmunta w Warszawie Specjalna ustawa z 1831 roku jasno i dobitnie tę sprawę wyjaśniła : Kokardę narodową stanowić będą kolory herbu Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego to jest kolor biały z czerwonym. Zachodzi zatem pytanie, czy tę prawdę można przedstawić w takim animowanym filmiku? Odpowiadam: można . Wystarczy ukazać przyległe do Polski państwo - Litwę. Podać datę 1385 rok jako datę zawarcia w Krewie unii na podstawie której Jagiełło zostaje królem Polski i powstaje nowe państwo mające nowy herb od którego wzięły początek nasze barwy narodowe. Ze względu na to, że tym filmikiem IPN wpisuje się na listę kontynuatorów komunistycznej polityki historycznej negującej pozytywną rolę zawartych z Litwą unii, żądam natychmiastowego wycofania z upowszechniania filmiku "Polak mały" jako bardzo szkodliwego, bowiem bezkrytycznie stosowany w szkołach i przedszkolach. czyni bardzo dużo zła. Słowa zachwytu jakie pod jego adresem padają utwierdzają mnie określeniu, iż ponad 99% Polaków nie ma zielonego pojęcia o pochodzeniu naszych barw narodowych i ich symbolice. Niestety nie jest to ich wina.
Zgłoś

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!