XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Większość Polaków uważa, że ryzyko ataku terrorystycznego jest średnie lub wysokie

Większość Polaków uważa, że ryzyko ataku terrorystycznego jest średnie lub wysokie
Funkcjonariusze ABW podczas ćwiczeń antyterrorystycznych. (Fot. : www.abw.gov.pl)

Co piąty Polak uważa, że prawdopodobieństwo ataku terrorystycznego w naszym kraju jest niskie (19 proc.); prawie tyle samo jest zdania, że jest wysokie (20 proc.), a ponad połowa (57 proc.) określa je jako średnie - wynika z udostępnionego właśnie sondażu TNS Polska.

Europejczycy są mniej spokojni - udział osób, które prawdopodobieństwo ataku oceniają jako wysokie wynosi w krajach UE 40 proc.; 11 proc. uważa je za niskie a 47 proc. - średnie.

Nieliczni Polacy (4 proc.) sądzą, że najskuteczniej z terroryzmem można walczyć na szczeblu lokalnym lub regionalnym. Jedna trzecia Polaków (33 proc.) uważa, że najskuteczniej z terroryzmem można walczyć na szczeblu krajowym, 23 proc. jest zdania, że na szczeblu europejskim a 27 proc., że na szczeblu globalnym.

Połowa osób jest zatem zdania, że w walce z terroryzmem najskuteczniejsza jest współpraca międzynarodowa. W porównaniu do wyników ogólnoeuropejskich Polacy rzadziej uważają, że najważniejszym szczeblem jest poziom globalny (27 proc. w porównaniu do 38 proc.), a częściej wskazują na poziom krajowy (33 proc. w porównaniu do 21 proc.).

Zdecydowana większość Polaków (83 proc.) jest pozytywnie nastawiona do unijnej klauzuli wzajemnej obrony - 29 proc. ocenia, że jest czymś bardzo dobrym, a 54 proc., że raczej czymś dobrym. 6 proc. badanych uważa, że klauzula jest czymś raczej złym, a 1 proc. - bardzo złym. Co dziesiąty badany nie ma zdania na ten temat.

W UE klauzulę wzajemnej obrony, która zakłada, że w razie zbrojnej agresji na terytorium któregoś państwa Unii wszystkie pozostałe państwa członkowskie muszą zapewnić mu pomoc i wsparcie pozytywnie ocenia 85 proc. ankietowanych - z czego 38 proc. jako coś bardzo dobrego, a 47 jako coś raczej dobrego.

Z badania wynika, że najczęściej za niewystarczające Polacy uważają działania UE w takich obszarach jak: walka z terroryzmem (69 proc.), walka z bezrobociem (59 proc.), ochrona granic zewnętrznych (59 proc.), opieka społeczna i zdrowotna (56 proc.) oraz kwestia migracji (56 proc.)

Zdaniem 52 proc. ankietowanych działania Unii Europejskiej są niewystarczające także w obszarze polityki zagranicznej a połowa badanych (po 50 proc.) jest zdania, że niewystarczające są także inicjatywy w dotyczące polityki bezpieczeństwa i obrony oraz walki z oszustwami podatkowymi.

W porównaniu do przeciętnego mieszkańca Unii Europejskiej Polacy znacząco rzadziej za niewystarczające uważają działania dotyczące m.in. równego traktowania kobiet i mężczyzn (Polska 26 proc., UE 42 proc.) czy ochrony środowiska (Polska 36 proc., UE 52 proc.

Badanie przeprowadzono między 9 a 18 kwietnia techniką wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo. Sondaż objął ogólnoeuropejską reprezentatywną próbę 27969 mieszkańców z 28 krajów członkowskich Unii Europejskiej w wieku 15 i więcej lat; próba ogólnopolska wyniosła 1015 osób w wieku powyżej 15 lat. 

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Większość Polaków uważa, że ryzyko ataku terrorystycznego jest średnie lub wysokie

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!