XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Sondaż: Co Polacy myślą o posłach, głosujących za poparciem rezolucji Parlamentu Europejskiego?

Sondaż: Co Polacy myślą o posłach, głosujących za poparciem rezolucji Parlamentu Europejskiego?
Przyjęta w środę przez PE rezolucja stwierdza, że sytuacja w Polsce stanowi "jednoznaczne ryzyko poważnego naruszenia wartości, o których mowa w art. 2 traktatu o UE". (fot.pixabay.com)

Kantar Public na zlecenie TVP zapytał Polaków, jak oceniają europosłów Platformy Obywatelskiej, którzy poparli przyjętą w środę (15 listopada) rezolucję Parlamentu Europejskiego o Polsce?

24 proc. ankietowanych odpowiedziało – „pozytywnie”, 47 proc. – „negatywnie”, a 29 proc. – „nie wiem”

W sondażu zadan zostały  jeszcze dwa pytania.

Na pytanie „Czy zgadza się Pan/Pani z opinią, że europosłowie Platformy Obywatelskiej, którzy poparli rezolucję Parlamentu Europejskiego o Polsce, działają na szkodę Polski?” 44 proc. odpowiedziało – „tak”, 30 proc. – „nie”, a 26 proc – „nie wiem”.

Na pytanie „Czy zgadza się Pan/Pani z opinią, że europosłowie Platformy Obywatelskiej, którzy poparli rezolucję Parlamentu Europejskiego o Polsce, zachowali się jak współczesna targowica?” 45 proc, ankietowanych odpowiedziało – „tak”, 29 proc. – „nie”, a 26 proc. – „nie wiem”.

Badanie zostało przeprowadzone wśród 1000 osób.

Przyjęta w środę przez PE rezolucja stwierdza, że sytuacja w Polsce stanowi "jednoznaczne ryzyko poważnego naruszenia wartości, o których mowa w art. 2 traktatu o UE". Eurodeputowani wyrazili zaniepokojenie zmianami w przepisach dotyczących polskiego sądownictwa. Odnieśli się także do sytuacji polskiego Trybunału Konstytucyjnego, wyrażając ubolewanie, iż nie znaleziono kompromisowego rozwiązania problemu jego należytego funkcjonowania.

W rezolucji znalazło się też wezwanie do natychmiastowego "zawieszenia masowych wyrębów w Puszczy Białowieskiej" i "przestrzegania prawa do wolności zgromadzania się przez usunięcie z obecnej ustawy o zgromadzeniach zapisów dotyczących priorytetowego traktowania tzw. cyklicznych zgromadzeń cieszących się poparciem rządu".

Europarlament wezwał polski rząd do przestrzegania postanowień dotyczących praworządności i praw podstawowych zapisanych w traktatach. PE zainicjował też własną procedurę zmierzającą do uruchomienia art. 7 traktatu wobec Polski.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Sondaż: Co Polacy myślą o posłach, głosujących za poparciem rezolucji Parlamentu Europejskiego?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!