Sondaż CBOS: Spadek poparcia dla Nowoczesnej względem 2015 r.

Sondaż CBOS: Spadek poparcia dla Nowoczesnej względem 2015 r.
Według CBOS, okres dużej popularności Nowoczesnej zakończył się na przełomie roku 2016 i 2017 (fot. nowoczesna.org)

Po wyborach parlamentarnych w 2015 r. Nowoczesną popierało 22 proc. badanych; obecnie chęć głosowania na partię Ryszarda Petru wyraża 43 proc. z nich - wynika z wrześniowego badania CBOS.

• W ciągu dwóch lat od momentu powstania stowarzyszenia NowoczesnaPL, struktura potencjalnego elektoratu tego ugrupowania pozostała jednak dość stabilna - dodano.

• CBOS przygotowało badanie na temat elektoratu Nowoczesnej, dzieląc etapy poparcia dla tego ugrupowania na trzy okresy: początkową sytuację przedwyborczą, powyborczy okres dużej popularności i późniejszy spadek notowań.

Pierwszy etap poparcia dla Nowoczesnej, według badania CBOS, przypada na jesień 2015 r. (od momentu założenia ugrupowania do wyborów parlamentarnych). W tym czasie chęć głosowania na N deklarowało od 4 do 6 proc. - głównie z wyższym wykształceniem, z dużych miast, w wieku od 35 do 44 lat. Najmniejsze poparcie dla Nowoczesnej wyrażały osoby o niższym poziomie wykształcenia, regularnie praktykujący religijnie, mieszkańcy wsi i miast poniżej 20 tys. ludności i osoby powyżej 55 roku życia.

Po wyborach parlamentarnych w 2015 r. poparcie dla ugrupowania gwałtownie wzrosło. Chęć zagłosowania na Nowoczesną w hipotetycznych wyborach parlamentarnych wyrażało ok. 22 proc. badanych. Według CBOS, widać to na grupie badanych powyżej 45 roku życia - przed wyborami niewielu z nich deklarowało chęć głosowania na Nowoczesną, natomiast po wyborach była to już prawie jedna czwarta. Ugrupowanie zyskało w tym okresie zwolenników także wśród osób gorzej wykształconych, źle oceniających swoją sytuację materialną i praktykujących religijnie.

Część osób popierających w tym okresie Nowoczesną, stanowili wcześniejsi zwolennicy PO. Jak podaje CBOS - 41 proc. wyborców PO przeniosło poparcie na partię Ryszarda Petru. Nowoczesna zyskała w tym czasie także osoby popierające wcześniej Zjednoczoną Lewicę i Partię Razem (ok. 1/3 osób).

15 proc. osób, które nie brały udziału w rzeczywistych wyborach w 2015 r., wyraziło po wyborach chęć zagłosowania na Nowoczesną. Wynika z tego, że partii Petru udało się przekonać do siebie część osób nieznajdujących wcześniej na scenie politycznej odpowiadających im ugrupowań.

Według CBOS, okres dużej popularności Nowoczesnej zakończył się na przełomie roku 2016 i 2017. W styczniu i lutym tego roku na ugrupowanie chciało głosować 9 proc. badanych. W kolejnych miesiącach poparcie dla partii spadało - czerwcu 2017 r. Nowoczesna zanotowała wynik 3 proc. poparcia.

CBOS podaje, że obecnie Nowoczesna nie cieszy się zbyt wysokim poparciem wśród osób w wieku 35-44 lata. Częściej skłonni są na nią głosować badani nieuczestniczący w praktykach religijnych (16 proc.) oraz deklarujący lewicowe poglądy polityczne (12 proc.). Osoby nieuczestniczące w praktykach religijnych stanowią obecnie 38 proc. potencjalnego elektoratu Nowoczesnej, choć wśród pierwszych zwolenników tej partii przeważali respondenci prawicowi (ich udział w potencjalnym elektoracie spadł z 36 do 13 proc.). Może to wynikać z naturalnego procesu kształtowania się z upływem czasu orientacji światopoglądowej nowej partii - w ciągu dwóch lat swojego istnienia Nowoczesna przeszła z pozycji centroprawicowych na centrolewicowe - podaje ośrodek.

Jak dodano, część poparcia społecznego Nowoczesnej przeszła na PO - chęć głosowania na to ugrupowanie deklaruje 24 proc. badanych, z tych którzy wcześniej poparli partię Petru.

Nowoczesną nadal popierają osoby z wyższym wykształceniem (ponad połowa jej wyborców), a także mieszkańcy większych miast. Widoczna jest zmiana proporcji płci zwolenników partii. Według danych CBOS w roku 2015 byli to przede wszystkim mężczyźni, a obecnie większą część wyborców ugrupowania Ryszarda Petru stanowią kobiety.

 

×

SŁOWA KLUCZOWE

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Sondaż CBOS: Spadek poparcia dla Nowoczesnej względem 2015 r.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!