REKLAMA

PiS utrzymało 20% przewagę w poparciu nad PO

 • Autor: bad/PAP
 • 10 czerwca 2016 17:34
PiS utrzymało 20% przewagę w poparciu nad PO Wybory wygrałoby PiS z poparciem 35 proc. Fot. Sejm

Gdyby wybory do Sejmu odbyły się na początku czerwca, wygrałoby je PiS z poparciem 35 proc. - wynika z najnowszego sondażu CBOS. Na dalszych miejscach znalazłyby się: PO - z 15 proc. poparcia i Nowoczesna - z 14 proc. Wzrost poparcia o trzy punkty procentowe zanotował natomiast Kukiz'15.

W sondażu CBOS na czele rankingu poparcia partii politycznych, z dużą przewagą nad konkurentami, sytuuje się Prawo i Sprawiedliwość – na jego kandydatów do Sejmu chce głosować 35 proc. zdeklarowanych wyborców; to o jeden punkt proc. mniej w stosunku do ostatniego badania z drugiej połowy maja.

Notowania obu najważniejszych ugrupowań opozycyjnych utrzymują się natomiast na podobnym poziomie – PO popiera obecnie 15 proc. (spadek o jeden punkt proc.), a Nowoczesną Ryszarda Petru – 14 proc. potencjalnych wyborców (poparcie bez zmian).

CBOS wskazuje ponadto, że po okresie słabszych notowań ruchu Kukiz’15 poparcie dla tej formacji wzrosło do 9 proc. (to o 3 punkty proc. więcej niż w drugiej połowie maja).

Do Sejmu weszłoby jeszcze SLD z 5 proc. poparciem (o 1 punkt proc. więcej niż w poprzednim badaniu). Progu wyborczego nie przekroczyłoby za to PSL (2 proc. poparcia; o 3 punkty proc. mniej niż ostatnio). Zbyt mało zwolenników, by wprowadzić swych przedstawicieli do Sejmu mają obecnie także: Partia Razem oraz ugrupowanie KORWiN (po 3 proc.) - obie wartości bez zmian.

Według CBOS, zainteresowanie udziałem w hipotetycznym głosowaniu wyraża obecnie 64 proc. badanych (o 6 punktów więcej niż poprzednio).

Badanie przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich (face to face) w dniach 2–9 czerwca 2016 roku na liczącej 1002 osoby reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski; preferencje partyjne wyliczono na próbie 640 osób.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (5 komentarzy)

 • przestępcy za kratki! 2016-06-11 16:54:37
  Do Aby było jak dawniej...:I tak ma pozostać ,gdyż nie schowanie się już przed dyktaturą PiS nawet we własnych domach ! Pranie mózgów przez TVP,jeśli posiadasz telefon komórkowy wiec że nawet gdy śpisz nasi ludzie Cię słuchają, tak technika się rozwinęła tel jest nie aktywny dopiero po wyjęciu baterii. Wiec głupi Polaku masz szczekać jak Ci Pan Kaczyński każe, w przeciwnym wypadku mocno zaboli jak Jarosław wskaże!
 • przestępcy za kratki! 2016-06-11 15:38:20
  Do Aby było jak dawniej...:I tak ma pozostać ,gdyż nie schowanie się już przed dyktaturą PiS nawet we własnych domach ! Pranie mózgów przez TVP,jeśli posiadam telefon komurkowy wiec że nawet gdy śpisz nasi ludzie Cię słuchają, tak technika się rozwinęła tel jest nie aktywny dopiero po wyjściu baterii. Wiec głupi Polaku masz szczekać jak Ci Pan Kaczyński każe, w przeciwnym wypadku mocno zaboli jak Jarosław wskaże!
 • Aby było jak dawniej... 2016-06-11 08:30:05
  Pomimo wielu starań Portalu aby było inaczej - wyniki sondażu są takie jakie są...
 • Przemyślida 2016-06-11 00:41:30
  Piękna manipulacja - podsumowanie wyników opozycji pokazuje że PiS jest 3-5% do tyłu i musiałby się ratować koalicją z Kukizowcami lub Korwinistami. A ci w jednym zaprzęgu nie pójdą.
 • wdzivny 2016-06-10 20:18:50
  Jeśli wierzyć temu sondażowi, to ślepota Polaków jest porażająca. Czy rzeczywicie ludzie chcą Polski klerykalnie- niewolniczej? Coś na kształt państwa islamskiego?REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA