Hiszpanie o największych problemach kraju: bezrobocie, korupcja i... politycy

Hiszpanie o największych problemach kraju: bezrobocie, korupcja i... politycy
Hiszpania to kraj, gdzie politycy nie mają wysokich notowań. (Fot. : 50plus.gov.pl).

• Centrum Badań Społecznych (CIS) w Madrycie zapytało Hiszpanów, co ich niepokoi.
• Ponad 23 procent ankietowanych wskazało na polityków. 
• I trudno się dziwić: od grudniowych wyborów Hiszpania nie ma nowego rządu.

- Politycy znaleźli się na trzecim miejscu na liście problemów, które najbardziej niepokoją Hiszpanów - wynika z sondażu Centrum Badań Społecznych (CIS) w Madrycie. Po grudniowych wyborach parlamentarnych wciąż nie udało się utworzyć w Hiszpanii nowego rządu.

Ogłoszone w czwartek rezultaty badania opinii publicznej pokazują, że "problem z politykami" niepokoi 23,4 proc. Hiszpanów, gdy miesiąc wcześniej niepokój ten wyrażało tylko 11,8 proc. respondentów.

Na pierwszym miejscu w rankingu problemów budzących największe zaniepokojenie Hiszpanów jest bezrobocie wynoszące 21,4 proc. Niepokoi to 77,9 proc. uczestników sondażu. Druga na liście problemów jest korupcja (39,2 proc. ankietowanych), czwarta - gospodarka (23,2 proc.), a piątym powodem do niepokoju są kwestie socjalne (11,7 proc.).

Czwartek był pierwszym dniem nowej rundy konsultacji w sprawie utworzenia nowego rządu, po niepowodzeniu prób podejmowanych przez urzędującego premiera, lidera konserwatywnej Partii Ludowej (PP) Mariano Rajoya. Prowadzą je lewicowa partia Podemos, która w ostatnim sondażu CIS wyprzedziła socjalistów z Hiszpańskiej Socjalistycznej Partii Robotniczej (PSOE), uzyskując 21,9 proc. poparcia, podczas gdy PSOE ma 20,5 proc.

Przywódca PSOE Pedro Sanchez wyklucza zawarcie sojuszu rządowego z PP.

Albert Rivera, szef liberalnej partii Ciudadanos, która w wyborach uplasowała się na czwartym miejscu i ma 13,2 proc. poparcia w sondażu, stoi na stanowisku, że nie da się utworzyć rządu bez poparcia ze strony PP w parlamencie.

Urzędujący premier Rajoy uważa, że "skończyły się czasy absolutnych większości i rządów jednopartyjnych", to jest PSOE albo PP, które po zmianach demokratycznych w Hiszpanii w drugiej połowie lat 70. ubiegłego wieku wymieniały się u władzy.

Rajoy przemawiając w czwartek w Kongresie Deputowanych ustosunkował się do oskarżeń korupcyjnych i dochodzeń sądowych wobec niektórych byłych polityków i funkcjonariuszy swej partii. "Wszyscy będą traktowani jednakowo. To się skończyło i nie przepuścimy nikomu" - zapewnił Rajoy.

Urzędujący premier przypomniał, że PP ma w sondażu CIS największe poparcie - 28,8 proc. respondentów i podkreślił, iż Partia Ludowa przede wszystkim pozostaje pierwszą siłą w parlamencie, gdyż w grudniu 2015 roku zdobyła 123 na 350 mandatów w niższej izbie parlamentu.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

SŁOWA KLUCZOWE

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!