XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

CBOS: 37 proc. zwolenników rządu; 32 proc. - przeciwników

CBOS: 37 proc. zwolenników rządu; 32 proc. - przeciwników
W porównaniu z październikiem zwolenników rządu przybyło o 1 pkt proc.; dane dotyczące przeciwników rządu pozostały bez zmian (fot. Kancelaria Premiera/twitter)

• 37 proc. ankietowanych określa się jako zwolennicy rządu; 32 proc. - jako jego przeciwnicy - wynika z listopadowego sondażu CBOS.
• Politykę gospodarczą rządu dobrze ocenia 42 proc.; źle - 48 proc. badanych.

W porównaniu z październikiem zwolenników rządu przybyło o 1 pkt proc.; dane dotyczące przeciwników rządu pozostały bez zmian; obojętnych jest 28 proc. (o jeden pkt proc. mniej niż w październiku).

42 proc. uważa (bez zmian), że polityka obecnego rządu stwarza szanse poprawy sytuacji gospodarczej. Przeciwnego zdania jest 48 proc. (wzrost o 1 pkt proc.).

Przekonanie, że polityka rządu stwarza szanse poprawy sytuacji gospodarczej, najczęściej podzielają badani identyfikujący się z prawicą (71 proc.), biorący udział w praktykach religijnych kilka razy w tygodniu (67 proc.), ankietowani z wykształceniem podstawowym lub gimnazjalnym (51 proc.), respondenci z gospodarstw domowych o dochodach per capita do 650 zł (50 proc.), mieszkańcy wsi (50 proc.). W grupach społeczno-zawodowych zadowolenie z polityki gospodarczej rządu deklarują przede wszystkim bezrobotni (53 proc.), robotnicy wykwalifikowani (52 proc.) oraz rolnicy (51 proc.).

Czytaj też: Morawiecki: Przedsiębiorcy to nie kombinatorzy, a państwo to nie łupieżca

Pogląd, że polityka rządu w sferze gospodarki nie stwarza szansy na poprawę sytuacji gospodarczej, częściej niż pozostali wyrażają badani identyfikujący się z lewicą (74 proc.), nieuczestniczący w praktykach religijnych (74 proc.), mieszkańcy miast powyżej 100 tys. ludności (od 63 do 64 proc. w zależności od wielkości miejscowości), respondenci z gospodarstw o najwyższych dochodach per capita (63 proc.) oraz absolwenci wyższych uczelni (60 proc.). W grupach społeczno-zawodowych są to najczęściej kadra kierownicza i specjaliści z wyższym wykształceniem (63 proc.), pracujący na własny rachunek (60 proc.) oraz pracownicy usług (60 proc).

Nieco lepiej niż przed miesiącem oceniane są rezultaty prac rządu; pozytywnie ocenia je 48 proc. badanych (wzrost o 3 pkt proc.), a 39 proc. - negatywnie (spadek o 1 pkt proc.)

Minimalnie przybyło osób zadowolonych z tego, że na czele rządu stoi Beata Szydło - obecnie jest to 44 proc., czyli o 2 pkt proc. więcej niż w październiku. Odsetek niezadowolonych wzrósł o 1 pkt proc. i wynosi 42 proc. Zmniejszyła się o 3 pkt proc. grupa badanych niepotrafiących zająć stanowiska w tej kwestii; wynosi obecnie 14 proc.

CBOS przeprowadził badanie metodą wywiadów bezpośrednich (face to face) wspomaganych komputerowo (CAPI) w dniach 4-13 listopada na liczącej 1019 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

SŁOWA KLUCZOWE

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: CBOS: 37 proc. zwolenników rządu; 32 proc. - przeciwników

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!